هنروتجربه: الهه نوبخت تهیه‌کننده و پخش‌کننده سینما در گفت‌وگویی با خبرگزاری صبا درباره موفقیت‌های مستند«دلبند» و هم‌چنین استقبال مخاطبان خارجی و برنامه‌هایی که برای مستند«درجستجوی فریده» دارد،صحبت کرده‌است.

الهه نوبخت تهیه کننده مستند «دلبند» به کارگردانی یاسر طالبی درباره علل دیده شدن این مستند در جشنواره‌های بین‌المللی عنوان کرد:«مستند «دلبند» به طور میانگین در هر ماه در سه-چهار فستیوال بین‌المللی شرکت می‌کند که فکر می‌کنم دلیل موفقیت این فیلم آن است که توانسته ارتباط دقیقی با مخاطبان معمولی و مردم عادی برقرار کند. منظورم از مخاطبان معمولی مشخصا مخاطبانی است که کارشناس و منتقد سینما نیستند بلکه مخاطبانی که معمولا فکر می‌کنیم برای دیدن مستند کمتر به سینما می‌آیند. آن‌ها بینندگان معمولی هستند که به همان اندازه که با سینمای داستانی ارتباط برقرار می‌کنند، می‌توانند با سینمای مستندی که احساس می‌کنند نوع روایت آن قابل درک است ارتباط برقرار کنند.

در بخش دیگری از این گفت‌وگو نوبخت درباره استقبال مخاطبان خارجی از مستندهای ایرانی در فستیوال‌های جهانی توضیح داد: «رسانه‌های دنیا در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و… درباره ایران صحبت می‌کنند، طبیعتا این رسانه‌ها روی مخاطبانی که در این فستیوال‌ها شرکت کرده‌اند تاثیرگذار بوده و آن‌ها را برای تماشای فیلم‌های مستند ایرانی راغب کرده‌اند. در حال حاضر به نظرم فارغ از همه شرایط هنری، سیاسی و اقتصادی که ما در همه رسانه‌های دنیا داریم، سینمای ایران همیشه طرفدار داشته و در حال حاضر هم استقبال از مستندهای ایرانی بسیار خوب است ولی الان مهم این است که ما به عنوان مستندساز و فیلم‌ساز چقدر می‌توانیم انتظاری که مخاطبان خارجی از ما دارند حفظ کنیم.من نه تنها به عنوان پخش کننده بلکه به عنوان تهیه‌کننده آنچه که در تمام این فستیوال‌ها دیده‌ام این است که آن‌ها درباره کشور، مردم و زنان ایران با سوال‌های زیادی مواجه هستند که به نظرم مستندسازان ما با فیلم‌هایشان باید به این سوال‌ها پاسخ دهند زیرا مردم دنیا دوست دارند پاسخ این پرسش‌ها را بدانند و به تماشای مستندهایی با این مضامین بنشینند.»

این پخش کننده درباره سختی‌های پخش بین‌المللی فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌های بین‌المللی گفت: «همان طور که همه می‌دانند تعداد پخش کننده‌های بین‌المللی سینمای ایران خیلی محدود است، یکی از علت‌های مهم آن این است که شرایط پخش بسیار دشوار است، هم چنین چند نکته در پخش فیلم حائز اهمیت است، نکته اول آنکه این کار نیاز به داشتن تخصص در خود سینما دارد و هم چنین باید پخش‌کننده با فضای فیلمی که مسئول پخش آن است آشنایی  کاملی داشته باشد، نکته دوم پخش کننده باید توانایی خوبی در معرفی کردن فیلم‌ها داشته باشد، نکته سوم این که این کار نیازمند مذاکرات حضوری و پیگیری‌های متعدد است و نکته آخر آن است که با شرایط ارزی که امروز در کشور با آن مواجه هستیم، کار پخش را برای من و همکارانم در بخش خصوصی دشوار کرده است. خلاصه آنکه لازمه این کار صبوری، عشق، تخصص و تسلط پخش کننده روی سینمای مستند و داستانی است.»

نوبخت هم‌چنین در ادامه درباره مستند و فیلم‌‏های جدیدی که قرار است توسط او در جشنواره‌های مختلف جهانی شرکت کنند، توضیح داد:«قبل از مستند «دلبند» پخش مستند «در جستجوی فریده» را برعهده داشتم که این مستند در جشنواره‌هایی که در کشورهای روسیه، اوکراین و ترکیه برگزار شد، شرکت کرد و این هفته هم دوباره در یک فستیوال بین‌المللی که قرار است در کشور روسیه برگزار شود، حضور خواهد داشت و همچنین این افتخار را داریم که به عنوان نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۰ معرفی شده‌ایم. مستند «دلبند» هم در این ماه (آگوست) در دو فستیوالی که در دو شهر مختلف کشور کره جنوبی برگزار می‌شود، حضور خواهد داشت و ماه سپتامبر در سه فستیوال و ماه اکتبر هم در سه فستیوال دیگر که در کشورهای مختلف برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد.»

نوبخت درباره زمان احتمالی اکران مستند «دلبند» در ایران گفت:«صحبت‌هایی در این‌باره شده است اما حقیقتا فرصتی برای بررسی این صحبت‌ها نداشته‌ایم. در ایران تنها فضایی که برای اکران مستندها وجود دارد گروه «هنروتجربه» است. «هنروتجربه» هم خواهان اکران این مستند است. زمانی که از سفر بازگشتیم با مسئولان مربوطه برای اکران این مستند مذاکراتی انجام خواهیم داد. امیدوارم یک روز در ایران بتوانیم مستند را مانند فیلم‌های داستانی در سینماها اکران گسترده کنیم.»

این تهیه کننده در جواب این سوال که در حال حاضر وضعیت سینمای مستند ایران را چگونه ارزیابی می‌کند، تشریح کرد:«در حال حاضر وضعیت سینمای مستند ایران را بسیار خوب می‌بینم و در برخی مواقع، کاراکترها، موضوع‌ها و نوع روایت‌هایی که در مستندها می‌بینیم، بسیار جلوتر از سینمای داستانی است. من معتقد هستم که دنیا منتظر است روایت‌ها و داستان‌های واقعی از زندگی آدم‌ها بشنود به همین علت مستندسازان ما بسیار فرصت خوبی برای ارایه کارهای خود در دنیا دارند و امیدوارم همکاران پخش کننده من هم کنار مستندسازان برای ارایه بهتر کارهای آ‌ن‌ها قرار گیرند.»