هنروتجربه: فیلم «محدوده ابری»  به کارگردانی روح‌الله سهرابی در سینماهای گروه هنروتجربه در حال اکران است.روزنامه جام جم به همبن بهانه درباره این فیلم و وضعیت اکران در سینمای ایران با این کارگردان گفت‌وگو کرده‌است که بخش‌هایی از آن‌را می‌خوانید.

در ابتدای این گفت‌وگو روح‌الله سهرابی درباره شکل‌گیری ایده فیلم«محدوده ابری» عنوان کرد:«همان‌طور که می‌دانید این فیلم تولید سال ۸۸ است و بنابراین ایده شکل گیری آن هم به همان زمان برمی‌گردد.  باور من آن موقع بر این بود که با کارهای کوتاه یا نیمه‌بلند می‌توانم حرفم را به مخاطب بزنم، اما به مرور به این نتیجه رسیدم که می‌شود نحوه پرداخت را به سمت کار بلند برد. به هر حال سه اپیزود متصل به هم را انتخاب کردیم که موضوعی مشترک و مشابه داشت ودر نهایت یک کار را به مخاطب عرضه می‌کرد.»

او سپس در مورد نقطه مشترک این سه اپیزود گفت:«تنهایی و این‌که انسان‌ها درهر جا و موقعیت و جایگاه اجتماعی که قراردارند به خودی خود تنها هستند. به ظاهر شاید این‌طور نشان ندهند، اما انسان‌ها وقتی در موقعیت‌های خاص قرار می‌گیرند عمق تنهایی‌شان بیشتر هویدا می‌شود. نخ تسبیح و نقطه مشترک بین اپیزودهای فیلم ما همین تنهایی بود که شخصیت‌های‌مان را هرازگاهی درگیر می‌کرد. تنهایی آدم‌ها مربوط به هیچ دوره خاص تاریخی یا جغرافیایی نمی‌شود. تمام انسان‌ها به نوعی این ویژگی را دارند و با آن درگیر هستند.ممکن است انسان‌هایی باشند که به ظاهر تنهایی درونی‌شان را نشان ندهند، اما تمام انسان‌ها در نهایت تنها هستند و این ویژگی مشترک بین انسان‌هاست.»

و در ادامه دلیل انتخاب ساختار اپیزودیک را برشمرد:«همان‌طور که گفتم در سال ۸۸ (زمان تولید این فیلم) ذهنیتم این بود که فیلم کوتاه بسازم که تاثیرگذاری‌اش بیشتر است. بنابراین آگاهانه ساختار اپیزودیک را برای فیلمم انتخاب کردم.چون احساس کردم که هر اپیزود باید متشکل از مولفه‌ها و بازه زمانی‌ای باشد که از حوصله مخاطب خارج نباشد و در مجموع بتواند حرف اصلی‌اش را به مخاطب برساند.  به همین دلیل سراغ ساختار اپیزودیک رفتیم با این نیت که هر اپیزود تاثیرگذار باشد و از زیاده‌گویی پرهیز شود. البته این را هم بگویم که از ابتدا می‌دانستیم اصولا کارهای اپیزودیک در سینما خیلی جریان‌ساز نیست و عده‌ای آن را می‌پسندند و عده‌ای خیر.ساخت کار اپیزودیک بسیار مشکل است، اما در عین حال ماندگار بوده و به همین دلیل هم که حتی اگر سال‌ها از زمان ساختش بگذرد باز هم قابل بحث است.»

این کارگردان در پاسخ به سوالی که به طولانی شدن اکران فیلم اشاره داشت، توضیح داد:«وضعیت سینمای ما را خودتان می‌بینید. فیلم ما تکیه‌اش روی افراد و چهره‌های معروف سینمایی نیست که بخش اعظمی از مردم را به سالن‌های سینما بکشاند. «محدوده ابری »یک فیلم تجربی و اپیزودیک است و مخاطبان خاص خودش را دارد.به همین دلیل اکران عمومی آن تا به امروز که در گروه هنر و تجربه روی پرده رفته طول کشید و خوشبختانه امروز استقبال خوبی هم از آن شده. خوب که می‌گویم منظورم استقبالی نظیر فیلم‌های پرفروش گیشه نیست، بلکه در حد و اندازه تبلیغاتی که برای این فیلم شده، فروشش هم خوب بوده‌است.»