هنروتجربه: دونالد ساترلند بازیگر کهنه‌کار کانادایی در جشنواره سن‌سباستین تقدیر می‌شود.

جشنواره بین‌المللی فیلم سن‌سباستین اعلام کرد سومین و آخرین فردی که امسال با دریافت جایزه دونوسیتا این جشنواره و برای یک عمر دستاورد هنری تجلیل می‌شود دونالد ساترلند بازیگر کانادایی است.ساترلند هم‌زمان با نمایش جدیدترین فیلمش در  جشنواره با عنوان «کفر نارنجی سوخته» ساخته جوزپه کاپوتوندی، این جایزه را دریافت می‌کند.

او در بیش از ۲۰۰ عنوان فیلم ایفای نقش کرده است. این بازیگر تاکنون ۸ بار نامزد جایزه گلدن گلوب شده و سال ۲۰۱۷ اسکار افتخاری را برای یک عمر دستاورد هنری دریافت کرد و سال ۲۰۱۹ عنوان مصاحب کانادا را نیز به مجموع افتخاراتش افزوده که از مهمترین افتخارهای این کشور است.ساترلند ابتدا به تحصیل در رشته مهندسی پرداخت و بعد جذب بازیگری شد و با بازی در سریال‌هایی چون «قدیس» و «انتقام‌جویان» به شهرت رسید.

او با فیلم‌های متعددی در باکس آفیس هم درخشید که «۱۲ مرد خبیث» و «نخستین سرقت بزرگ قطار» از جمله آنها بود و بازیگر فیلم‌های کلاسیکی چون «مش»، «۶۷» و «تصادف بدفورد» بود. ساترلند برای فیلم‌هایی چون «مردم معمولی»، «الان نگاه نکن»، «جی‌اف‌کی»، «طرح جنگ» و «غرور و تعصب»  نامزد گلدن گلوب شد .از نقش‌افرینی‌خای جدید ساترلند می‌توان به نقش پروفسور اسنو در مجموعه فیلم‌های «بازی‌های گرسنگی» اشاره کرد. او هم‌چنین سه بار با پسرش کیفر ساترلند در فیلم‌ها ظاهر شده است.

این بازیگر  در ۸۴ سالگی  در «اد آسترا» ساخته جیمز گری در کنار برد پیت ظاهر شده است، در فیلم‌ «دارزن آمریکایی» بازی کرده در سریال «برگشت» نقش‌آفرینی کرده و بازیگر «کفر نارنجی سوخته» هم بوده که به عنوان فیلم اختتامیه جشنواره فیلم ونیز در ۸ سپتامبر انتخاب شده است.

شصت و هفتمین دوره جشنواره فیلم سن‌سباستین از ۲۰ تا ۲۸ سپتامبر (۲۹ شهریور تا ۶ مهر) برگزار می‌شود و ساترلند روز ۲۶ سپتامبر با دریافت جایزه‌اش در این جشنواره مورد تجلیل قرار می‌گیرد.

 

ورایتی