هنروتجربه: مراسم اختتامیه سومین جشنواره سراسری فیلم کوتاه«موج» شامگاه پنجشنبه هفتم شهریور ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی جزیره کیش برگزار شد.

در ابتدای این مراسم ابراهیم حصاری دبیر این جشنواره  نکاتی را پیرامون برپایی این دوره از جشنواره عنوان کرد:« امسال سومین دوره جشنواره را به همت مدیر عامل منطقه آزاد کیش، معاون ایشان و… برگزار کردیم. سومین دوره تفاوت‌هایی داشت و آزمون و خطاهای دوره‌های قبل را سر و سامان دادیم. احساس می‌کنم شاید دوستان امسال چه در بخش فنی چه در بخش اجرایی شاهد این موضوع بودند. ما سعی کردیم فیلم‌ها را به صورت دی سی پی در سه سالن سینما پخش کنیم که کیفیتش ارتقا پیدا کرد. امسال جشنواره به همت شورای سیاستگذاری موضوعی شد از همین رو بخش سفر و گردشگری و دریا دو بخش موضوعی بود البته یک بخش ویژه‌تر به نام فیلم‌نامه داشتیم که فکر کردیم باید به این موضوع ورود کنیم. اتفاق دیگر این بود که سعی کردیم در اجرای جشنواره آن احترامی که لازمه هنرمندان است، رعایت کنیم.من بلد نیستم رسمی صحبت کنم البته دوست هم ندارم که این چنین حرف بزنم از همین رو از همه شما که با ما همراهی کردید و بدون اینکه ایرادهای ما را به رویمان بیاورید در کنارمان بودید، تشکر می‌کنم دوست داشتم در این مدت کنار هم خوش بگذرانیم که امیدوارم این امر میسر شده باشد. از دوستان در تیم اجرایی هم تشکر می‌کنم.»

این مراسم با خوانده شدن بیانیه هیات داوران ادامه یافت. در بخش‌هایی از این بیانیه آمده بود: «آرای نهایی این هیات نتیجه بحث و گفت‌های بسیار و کمی هم کشمش است. در جایگاه داوری آن هم در جشنواره‌ای با این تنوع و تعداد آثار تنوع آرا زیاد است به ویژه وقتی فیلم‌های خوب کنار هم قرار می‌گیرند. هیات داوران با احترام به نظر برگزارکنندگان جشنواره، پیشنهاد می‌کند در دوره‌های بعدی امکان تعیین و اهدای جایزه را به دبیر و داوران بدهد. تعداد کمی از آثار با رای همگی داور و تعداد زیادی با آرای اکثریت اعضا انتخاب شدند.»

سعید پورعلی معاون فرهنگی سازمان منطقه آزاد کیش در بخشی از این مراسم گفت: «سومین «موج» نیز به ساحل زیبای کیش رسید. این جشنواره به منزل و مقصود رسیده است. جهان امروز دنیای گفت‌وگو است. افراد، دوستان، خانواده‌ها و… نیازمند گفت‌وگو هستند همچنان که دولت ها. هنر بستر و رسانه ابزار گفتگو است اگر نیازمند توسعه هستیم باید به بلند جهانی سخن بگوییم و فرهنگ ایرانی را عرضه کنیم. این امر با تقویت زبان فرهنگ شدنی و یکی از ابزارهای آن سینماست.

در ادامه مسعود رهبری رییس جشنواره عنوان کرد: «حتما نواقصی وجود دارد ولی اگر هر خیر و برکتی داشته ابتدا لطف خداوند و سپس از سوی مدیر منطقه آزاد کیش و … بوده است که اگر اینها نبودند جشنواره ای وجود نداشت. ما این توفیق را داشتیم که تیم اجرایی از افراد کیش بودند.»

در بخشی از این مراسم هم‌چنین غلامحسین مظفری مدیر عامل منطقه آزاد کیش از بین‌المللی شدن جشنواره فیلم کوتاه موج از سال آینده خبر داد.

در ادامه برگزیدگان بخش‌های مختلف این جشنواره معرفی شدند.

برگزیدگان بخش فیلم‌نامه:
جایزه بهترین فیلم‌نامه اقتباسی به «سلامون» نوشته اشکان چاووشی

جایزه بهترین فیلم‌نامه اورجینال به «ویلا ۵۰»

جایزه ویژه به «کیمیا» نوشته نازنین مصطفوی

برگزیدگان چشم انداز فیلم‌سازان کیش:
جایزه بهترین فیلم داستانی به «گورستان خیس» به کارگردانی مریم داوری راد

جایزه بهترین فیلم مستند به «هول» به کارگردانی حمید صادقی‌پور

برگزیدگان سفر و گردشگری:
جایزه بهترین دستاوردهای هنری به آرمان فیاض برای فیلمبرداری فیلم «تاسیان»

جایزه بهترین فیلم‌نامه به «دریای تلخ» به کارگردانی فاطمه احمدی

جایزه بهترین کارگردانی مستند به غزاله رضوی برای «من باید پرواز کنم»

جایزه بهترین کارگردانی فیلم داستانی به «من زالم» به کارگردانی هومن نادری

جایزه بهترین فیلم مستند به «بی سرزمین تر از باد» به کارگردانی غلامرضا جعفری

جایزه بهترین فیلم داستانی به «حیوان» ساخته بهمن و بهرام ارک

برگزیدگان نگاه ویژه (دریا):
جایزه بهترین فیلم‌نامه به «پسر دریا» به کارگردانی عباس جلالی یکتا

جایزه بهترین پژوهش مستند به «بخت سفید» به کارگردانی رضا محمدپور

جایزه بهترین کارگردانی به «لیدی» به کارگردانی نفیسه زارع

جایزه بهترین فیلم مستند به «لوتوس» به کارگردانی محمدرضا وطن دوست

جایزه بهترین فیلم داستانی به «آن‌سوی دریاچه» به کارگردانی عماد خدابخش

جایزه ایسفا به وحید الوندی‌فر برای فیلم «کاور»

جایزه بزرگ جشنواره «موج» کیش به «s» ساخته حامد اصلانی