هنروتجربه : شب گذشته ( ۷ شهریور)  جشنواره ونیز ۲۰۱۹ با اهدای شیر طلا برای یک عمر دستاورد هنری پدرو آلمادورا کارگردان اسپانیایی تجلیل شد.

سازمان‌دهندگان این برنامه از آلمادوار به عنوان بزرگ‌ترین و تاثیرگذارترین کارگردان اسپانیایی پس از لوییس بونوئل یاد کردند.این نخستین باری است که آلمادوار جایزه‌ای را از فستیوال ونیز به دست می‌اورد. آلمادوار کارگردان ۲۱ فیلم بلند  سینمایی را در کارنامه خود دارد.

او در کنفرانس مطبوعاتی که پیش از اهدای جایزه  گفت: «در سال‌های ابتدایی فیلم‌سازی من اسپانیا داشت از یک دیکتاتوری ۴۰ ساله بیدار می‌شد و مهم‌ترین کار جنبش‌های هنری این بود که از آزادی‌ لذت ببرند».

این کارگردان که برای فیلم‌هایش در سراسر جهان شناخته شده است خودش را محصول دموکراسی اسپانیایی خواند و گفت دلش می‌خواهد همه طیف‌ها و تنوع‌های موجود را در فیلم‌هایش داشته باشد.او درباره فیلم «عادت‌های ناشناخته» و واکنش‌ها به آن در جشنواره ونیز گفت: «همه داوران از فیلم خوششان نیامد، اما همین که من توانستم در یک جشنواره بین‌المللی شرکت کنم، شبیه یک معجزه بود».

آلمادوار تاکنون شش بار شانس دریافت جایزه نخل طلایی جشنواره فیلم کن را داشته است. او در ۱۹۹۹ برای «همه چیز درباره مادرم» در کن برنده جایزه بهترین کارگردان شد و در ۲۰۰۶ برای «بازگشت» جایزه بهترین فیلمنامه را دریافت کرد. آلمادوار امسال فیلم شبه‌زندگی‌نامه‌ای «رنج و افتخار» را در بخش مسابقه جشنواره کن داشت که آنتونیو باندراس به خاطر آن جایزه بهترین بازیگر مرد را برد.

آلمادوار در ۲۰۰۳ برای فیلم «با او حرف بزن» برنده اسکار بهترین فیلمنامه غیراقتباسی شد و برای همین فیلم نامزد اسکار بهترین کارگردانی بود.