هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: حرف‌های لوکرسیا مارتل، رییس هیأت داوران بخش مسابقه اصلی جشنواره ونیز، در روز نخست برگزاری این رویداد به‌اشتباه تعبیر شد تا جنجال‌های هفتادوششمین دوره کلید بخورد.

این جمله‌های مارتل که «نمی‌تواند هنرمند را از هنر جدا کند» و «به پولانسکی تبریک نمی‌گوید» خارج از متن حرف‌هایش به‌غلط تعبیر شدند و در پی سوءتفاهم‌های اولیه، «هالیوود ریپورتر» گزارش داد که لوکا باربارسکی تهیه‌کننده ایتالیایی «افسر و جاسوس»، تهدید کرده است که اگر مارتل عذرخواهی نکند، فیلم را از بخش مسابقه بیرون می‌کشد. مارتل عذرخواهی نکرد اما بیانیه‌ای داد که در نهایت رضایت تهیه‌کننده نام‌برده را جلب کرد. در بخشی از توضیح مارتل آمده است که او مشکلی با فیلم پولانسکی ندارد و اگر نظر منفی‌ای نسبت به آن داشت، پیش از آغاز جشنواره انصرافش را اعلام می‌کرد. در ضمن مارتل اعلام کرد که به تماشای «افسر و جاسوس» می‌رود و وظیفه‌اش را انجام خواهد داد ولی در ضیافت روز جمعه فیلم شرکت نخواهد کرد.

اما خود رومن پولانسکی (که در عصر جنبش «من هم» نه عذرخواهی و نه سکوت و امید به گذر زمان، که مبارزه را انتخاب کرده!) در گفت‌وگوی پیش از اولین نمایش جهانی «افسر و جاسوس» در ونیز گفت: «کار کردن و ساختن چنین فیلمی خیلی به من کمک می‌کند. در این داستان، من گاهی وقت‌ها لحظه‌هایی را پیدا می‌کنم که خودم تجربه‌شان کرده‌ام و می‌توانم همان اراده‌ای را برای انکار واقعیت‌ها و محکوم کردن دیگری ببینم که خودم قربانی‌اش هستم. اغلب آدم‌هایی که من را عذاب می‌دهند نه من را می‌شناسند و نه چیزی درباره پرونده‌ام می‌دانند…»

پولانسکی در ادامه صحبت‌هایش توضیح داد که چگونه سیرکی که رسانه‌ها پیرامون قتل همسر سابقش شارن تیت راه انداختند (که باعث شد این فیلم‌ساز در نگاه عمومی مظنون هم شناخته شود) در خدمت همان چیزی قرار گرفت که از آن به عنوان عذاب عمومی یاد کرده است: «آن فاجعه روزگار مرا تسخیر کرده است، همه چیزم را. مثل یک گلوله برفی است که هر سال بزرگ‌تر و بزرگ‌تر می‌شود. داستان‌های ابسوردی از زنانی می‌شنوم که هرگز در زندگی‌ام آن‌ها را ندیده‌ام ولی به‌راحتی مرا به گناهان و اعمالی متهم می‌کنند که تصور می‌کنند بیش از نیم قرن پیش روی داده‌اند.»

درام فرانسوی «افسر و جاسوس» بر اساس فیلم‌نامه‌ای از پولانسکی و رابرت هریس (بر پایه رمانی از خود او به سال ۲۰۱۳) ساخته شده است و از بازیگرانش می‌توان به ژان دوژاردن، لویی گارل، متیو آمالریک، الیویه گورمه و امانوئل سنیه (همسر پولانسکی) اشاره کرد.

  • پلی‌لیست