هنروتجربه:رقیه توکلی که این روزها به دنبال سرمایه‌گذار برای دومین فیلم خود با عنوان «مهران» است، این اثر را در یزد می‌سازد.

رقیه توکلی، کارگردان درباره آخرین وضعیت فیلم جدید خود با نام «مهران» به خبرگزاری صبا گفت:«فیلم جدیدم با نام «مهران» به تهیه‌کنندگی محمد پیرهادی است و تمام فیلم‌برداری قرار است در استان یزد انجام شود. موضوع این فیلم درباره پسربچه‌ای است که برای پدر خود به دنبال یک همسر می‌گردد و کل داستان در سال ۱۳۶۵ می‌گذرد.»

کارگردان فیلم کوتاه «تو فقط مادر من باش» درباره آنکه با توجه به شرایط اکران نه چندان مناسب فیلم قبلی خود با نام «مادری» چطور دوباره به فکر ساخت فیلم بلند دوم خود افتاده است، توضیح داد:«مسلما من برای آنکه یک فیلم بسازم و بروم کنار بنشینم، نیامده‌ام. تحصیلات سینمایی دارم و سالیان خیلی طولانی است که در این عرصه فعالیت می‌کنم. شرایط سخت ممکن است برای یک نفر در کار سوم یا چهارم آن و برای یکی در کار اولش باشد و معمولا کارهای اول کارگردانان با شرایط خیلی سخت انجام می‌شود ولی این شرایط روی من اثرگذار نبوده و تصمیم گرفتم بعد از فیلم اول سراغ ساخت فیلم دوم خود بروم.»

او  درباره دیگر جزئیات فیلم عنوان کرد:«فیلم‌نامه فیلم دوم من را فرشاد رضایی با همکاری خودم نوشته است و در حال حاضر به دنبال سرمایه‌گذار هستم. فیلم‌نامه را به بنیاد سینمایی فارابی هم برده‌ام و یک بخشی از کار را احتمالا بنیاد فارابی سرمایه‌گذاری می‌کند.»

توکلی درباره دو فیلم کوتاه خود که بین فیلم بلند «مادری» تا «مهران» ساخته است، توضیح داد:«من بعد از فیلم «مادری» دو فیلم کوتاه با نام‌های «حلق‌آویز» و «جذر بیست سالگی» ساختم که امسال فیلم «حلق‌آویز» در بیست و یکمین جشن خانه سینما نامزد بهترین فیلم کوتاه بود و فیلم «جذر بیست سالگی» در سومین جشنواره سراسری فیلم کوتاه موج کیش و در هفتمین جشنواره فیلم شهر حضور داشت. فیلم «حلق آویز» در این ماه در چند جشنواره بین‌المللی مانند جشنواره بولتون انگلیس، سائوپائولو برزیل و میل والی آمریکا هم پذیرفته شده و حضور دارد.»

کارگردان فیلم سینمایی «مادری» درباره اینکه شرایط ساخت فیلم و اکران تا چه اندازه در شرایط فعلی برای فیلم اولی‌ها دشوار است، گفت:«فکر می‌کنم همیشه شروع هر کاری سخت است به دلیل آنکه تجربه کمی داری و با شرایط موجود ناآشنا هستی. فیلم اولی از اسمش مشخص است کسی که دارد به تازگی وارد عرصه حرفه‌ای سینما می‌شود و می‌خواهد اولین فیلم بلند خود را بسازد، قطعا شرایط برای او سخت است همانطور که بزرگان سینما هم که در حال حاضر فیلم‌های بیستم یا سی‌ام خود را کار می‌کنند برای ساخت اولین فیلم بلند خود این سختی‌ها را گذرانده‌اند.»

توکلی درباره سختی‌های ساخت فیلم اول افزود:«یک فیلم اولی تا بخواهد تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار پیدا کند زمان طولانی می‌برد اما به تازگی اکثر افرادی که اولین فیلم بلند سینمایی خود را ساخته‌اند کسانی هستند که در ساخت فیلم‌های کوتاه موفق بوده‌اند که همین امر باعث اعتماد بیشتر تهیه‌کنندگان به آنها شده و می‌بینیم همکاری‌های موفقیت‌آمیزی شکل گرفته است، همانطور که برای من هم این اتفاق افتاد و فیلم‌های کوتاه من پلی بودند برای آنکه اولین فیلم بلند سینمایی خودم را بسازم. این فیلم‌ها باعث آشنایی افراد مختلف با من شده بود و یک رزومه کاری برایم محسوب می‌شدند.»

کارگردان فیلم کوتاه «۱۲۴» درباره نحوه اکران فیلم «مادری» هم گفت:«زمان اکران خوب نبود. شبانه به ما اعلام کردند باید فردا فیلم را اکران کنیم به دلیل آنکه مجید مجیدی فیلم خود را شبانه از روی پرده پایین آورد و باید یک فیلم را بلافاصله جایگزین می‌کردند. از شانس خوب یا بد من فیلم «مادری» جایگزین شد، اما به طور کلی برای اولین‌بار طعم رسمی اکران گسترده در سینماها را چشیدم و خیلی برایم لذتبخش بود.»

به گفته او توزیع فیلم در شبکه نمایش خانگی خیلی خوب بود، باعث شد فیلم بیشتر دیده شود و بازخوردهای زیادی به او رسیده است.