هنروتجربه: فرصت دیدن بازیگر محبوب سینماگران مستقل، کریستن استوارت، در نقش جین سیبرگ، بازیگر «ازنفس‌افتاده» (ژان‌لوک گدار، ۱۹۶۰) و شمایل موج نوی سینمای فرانسه، دومین فیلم بلند بندیکت اندروز را به یکی از کنجکاوی‌برانگیزترین آثار خارج از بخش مسابقه جشنواره ونیز بدل کرده بود.

اما متأسفانه این درام زندگی‌نامه‌ای درباره شخصیت حقیقی جذابی که اواخر دهه ۱۹۶۰ به خاطر درگیری‌های شخصی و سیاسی با حزب پلنگ سیاه تحت تعقیب اف‌بی‌آی هم قرار گرفت، با نقدهای میانه‌ای روبه‌رو شده است و به یکی از سرخوردگی‌های این رویداد سینمایی بدل شده است. البته ظاهراً این وضعیت نسبتی با بازی استوارت ندارد که بازی‌اش تحسین عموم منتقدان را برانگیخته و تنها نقطه قوت فیلم تلقی شده است. دیوید ارلیش در «ایندی‌وایر» نوشته: «فیلم از اول تا آخر سردرگم است اما بازی استوارت را فقط می‌شود تحسین کرد.» زان بروکس هم در «گاردین» آورده است: «استوارت بازیگر فوق‌العاده‌ای است اما پیرنگ قراردادی فیلم و دیالوگ‌های پرطمطراق آن، کار او را بسیار سخت کرده‌اند.»

بندیکت اندروز که با فعالیت‌هایش در تئاتر شناخته می‌شد، ابتدا با فیلم قبلی‌اش «اونا» / Una با بازی‌های رونی مارا و بن مندلسون دیده و تحسین شد و مثلا در حوزه جشنواره‌ها به تلیوراید ۲۰۱۶ راه پیدا کرد. جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز تا هفتم سپتامبر (شانزدهم شهریور) برپا است.

  • ایندی‌وایر