هنروتجربه:مارتین اسکورسیزی کارگردان «مرد ایرلندی» از تاثیر و الهام بخشی آنیس واردا برای ساخت این فیلم سینمایی گفت.

مارتین اسکورسیزی برای معرفی آخرین ساخته خود «مردایرلندی» در جشنواره فیلم تلوراید حضور یافته‌است. او اما در مراسم معرفی فیلم دلیل اصلی حضور در این رویداد سینمایی را شرکت در برنامه ویژه بزرگداشت آنیس واردا عنوان کرد:«من واردا را با عنوان «یکی از الهه‌های سینما» توصیف می‌‌کنم. ما با هم دوست شدیم و تا آخر با هم دوست ماندیم.»

این کارگردان در یک سخنرانی ۱۵ دقیقه‌ای به توصیف آنیس واردا پرداخت:«او برای من شگفت‌آور بود. مدام در حال نوآوری بود. او الهام‌بخش بود. همیشه از دیدنش خوشحال می‌شدم و می‌دانستم که همیشه حقیقت را به طور مستقیم از او دریافت می‌کنم. او به مراسم اکران فیلم «گرگ وال استریت» آمد اما هیچ سخنی در مورد فیلم نگفت. فیلم «کوندان» هم رضایتش را جلب نکرد. در مرحله تدوین فیلم «سکوت» به اتاق تدوین آمد و سر صحنه فیلم‌برداری «مرد ایرلندی» هم حضور یافت. واردا سرصحنه فیلم «مرد ایرلندی» از من پرسید فیلم‌نامه این پروژه چند صفحه است؟ من گفتم خُب، حدود ۱۸۰ صفحه! و او (با حالتی عصبانی و بریده بریده) گفت تو به این روش  کار نمی‌کنی! این برای تو خیلی خیلی زیاد است! نمی‌توانستم برای او توضیح بدهم که این فیلم متعلق به نت‌فلیکس است و ما داریم کاری متفاوت انجام می‌دهیم، و این یک تجربه و آزمایش است. خلاصه من خیلی از او الهام گرفتم. او هیچ قانونی نداشت و همین کلید موفقیتش بود.»

آنیس واردا از مهم‌ترین چهره‌های موج نوی سینمای فرانسه در ماه مارس امسال در سن ۹۰ سالگی درگذشت. او در سال ۲۰۱۷ از سوی آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار با دریافت جایزه افتخاری مورد تقدیر قرار گرفت و سال گذشته نیز با ساخت مستند «چهره‌ها مکان‌ها»  نامزد شاخه اسکار مستند شد.

منبع:هالیوود ریپورتر