هنر و تجربه: «بیگانه» با وجود تمام دنباله‌ها و اسپین‌آف‌ها و سرآغازهایی که بر آن ساخته شد، همچنان یکی از بهترین فیلم‌های علمی‌خیالی-ترسناک تاریخ سینما است.

این فیلم کلاسیک که ریدلی اسکات در سال ۱۹۷۹ آن را ساخت، به‌نوعی سینما را دستخوش تغییر کرد و به همین خاطر مستندی مطالعاتی با عنوان «خاطره: سرچشمه‌های بیگانه» / Memory: The Origins of Alien ساخته شده است که امسال اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره ساندنس پشت سر گذاشت و به‌زودی از چهارم اکتبر (دوازده مهر) به صورت محدود اکران و هم‌زمان در قالب ویدیوهای درخواستی هم عرضه می‌شود.

اولین آنونس فیلم به‌تازگی منتشر شده و نشان می‌دهد که این مستند تلاش دارد همه جنبه‌های تولید و افسانه‌شناسی «بیگانه» را پوشش دهد؛ از هنر اچ.آر. گیگر تا هدف اسکات برای ساخت فیلمی ترسناک-علمی‌خیالی که می‌خواهد بیش از ترس‌های آنی را در بر بگیرد. در این مستند با ورونیکا کارت‌رایت، راجر کریستیان، تام اسکریت، رانلد شاسِت و راجر کورمن گفت‌وگوهایی شده است.

کارگردان «خاطره: سرچشمه‌های بیگانه» الکساندر او فیلیپه است که پیش از این مستند دیدنی «۵۲/۷۸: صحنه دوش هیچکاک» (۲۰۱۷) را ساخته بود.

  • پلی‌لیست