هنروتجربه:نشست نقد و بررسی مستند«قاضی و مرگ» شنبه نهم شهریور در پردیس هویزه مشهد برگزار شد. در این نشست مهدی کوهیان تهیه‌کننده این فیلم حضور داشت.

در ابتدای این نشست مهدی کوهیان در پاسخ به پرسش حبیب قاآنی مجری و منتقد برنامه در خصوص دلایل انتخاب این سوژه و محدودیت‌های آن گفت: «قصاص از جمله مواردی است که به راحتی نمی‌توان درباره آن‌ها فعالیت کرد و فیلم ساخت زیرا خط قرمزهایی برای آن‌ تعریف شده است و تلاش ما براین بود که وارد این خط قرمزها نشویم.»

او افزود: «این مستند داستان زندگی کاری، حرفه‌ای و شخصی نورالله عزیزمحمدی یکی از شناخته‌شده‌ترین قاضی‌های جنایی ایران است که بیش ازچهار هزار حکم قصاص در پرونده‌های جنایی صادر کرده‌است. این قاضی پرونده‌های مهم جنایی سال‌های اخیر را تا زمانی که به‌عنوان قاضی فعالیت می‌کرد، در دست داشته که از آن جمله می‌توان به پرونده‌های آمنه، قاتل سریالی شهر کرج، جنایت سعادت آباد اشاره کرد. در واقع می‌توان گفت تقریبا تعداد زیادی از پرونده‌هایی که افکار عمومی‌را جریحه‌دار کرده بود، توسط او قضاوت شده است. چون موضوع فیلم زندگی یک قاضی به عنوان یک شغل در زندگی روزمره است و با این‌که در طول کار موضوعات جذابی ممکن بود رخ دهد و این سوژه‌ها فیلم‌ساز را با خودش همراه سازد؛ مراقب بودیم مسیر واقعی کار گم نشود و از وارد شدن به موضوعاتی که ممکن بود مشکلاتی را ایجاد کند، اجتناب کردیم.از طرفی صحنه‌هایی هم در فیلم هست که باعث شد فیلم درجه سنی داشته باشد و تماشای آن برای افراد زیر ۱۵سال توصیه نشود.»

او در ادامه صحبت‌هایش در مورد حضور عزیزمحمدی به عنوان یک شخصیت شاخص در این مستند عنوان کرد: «می‌توان گفت برای اولین‌بار وارد زندگی خصوصی یک قاضی شده‌ایم، قاضی که دادگاه‌های بزرگی را پشت سر گذاشته است. معمولا قاضی‌های جنایی هیچ علاقه‌ای ندارند کسی به زندگی خصوصی آن‌ها سرک بکشد تا جامعه از زندگی خصوصی این افراد مطلع شوند، اما خوشبختانه حسن خادمی‌ کارگردان این مستند توانست به آقای عزیزمحمدی نزدیک شود و با جلب اعتماد او، این مستند شکل بگیرد.از طرفی اگر همراهی این قاضی نبود شاید امکان ساخت این فیلم وجود نداشت. زیرا در نگاه رسمی‌ تمایل چندانی به نزدیک شدن به قاضی‌ها وجود ندارد ولی آقای عزیزمحمدی دارای این شخصیت و پتانسیل اخلاقی برای همراهی با کار را داشتند و از نظر من او یک شخصیت استثنائی هستند. بنابراین انتخاب آقای عزیزمحمدی به صورت هوشمندانه صورت گرفته است و حسن خادمی‌ به عنوان یک پژوهش‌گر اجتماعی شناخت دقیقی نسبت به شخصیت ایشان داشت و از نزدیک نیز با او صحبت‌هایی در این‌باره انجام داده بود و به این نتیجه رسیده بود که این شخصیت پتانسیل تهیه یک فیلم مستند را دارد.»

به گفته این تهیه‌کننده اگر می‌توانستند روزهای بیشتری با قاضی عزیزمحمدی در دادگاه باشند و لحظه‌های بهتری را ثبت کنند،به طور قطع فیلم می‌توانست بهتر از آنچه هست،بشود.

در بخش دیگری از این نشست کوهیان درباره اکران فیلم در گروه هنروتجربه و ارتباط تماشاگران با این مستند توضیح داد:«در ابتدا باید از مخاطبان خوب مشهدی تقدیر کنم که استقبال آن‌ها از این فیلم بی‌نظیر بود. این فیلم دارای یک مخاطب خاص  و دارای شرایط سنی خاصی است از این رو دست تهیه کننده به اندازه لازم باز نیست و حتی این فیلم شرایط نمایش در تلویزیون را ندارد و فقط اکران اینترنتی آن مطرح است که بعد از نمایش گروه هنر و تجربه به سمت آن خواهیم رفت . از طرفی فضای هنروتجربه یک فضای فرهنگی و گفتمانی را در بین مخاطبان ایجاد می‌کند و فرصت مغتنمی‌ برای نمایش فیلم‌ها و مشاهده مخاطبان از نزدیک است.برقراری این ارتباط دو سویه، یک تجربه منحصر به فرد است که انتظار می‌رود در آینده با قدرت‌تر ادامه پیدا کند.»

کوهیان در پایان درباره جزییات تولید این مستند گفت:«مدت زمان مستند «قاضی و مرگ» ۵۰ دقیقه است و ساخت آن پنج سال طول کشید و در گروه سینمایی هنروتجربه با درجه سنی ۱۵+ درحال اکران است.»