هنروتجربه-سحر آزاد:حامد اصلانی یکی از برندگان سومین جشنواره سراسری فیلم کوتاه «موج» کیش است که هفتم شهریور مراسم اختتامیه آن برگزار شد. در این دوره اصلانی برای فیلم «S» جایزه بزرگ جشنواره موج کیش را دریافت کرد. به بهانه دریافت جایزه اخیرش با او درباره ««S»گفت‌وگو کردیم.

بعد از «کورسو» و «دریازدگی» در فیلم «S» هم به سراغ رابطه پدر و پسری رفتید. چطور شد سه فیلم را با این موضوع ساختید؟
در هر سه فیلم به صورت ناخودآگاه به سراغ این موضوع رفتم. بعد از ساخت «S» چند نفر از دوستانم به این نقطه اشتراک اشاره داشتند  اما تا آن موقع خودم متوجه این نکته نشده بودم و به همین دلیل هیچ عمدی هم در ساختن فیلم‌هایی با این موضوع نداشتم. در این میان نکته جالب این است که در هر سه فیلم مادر کشش و انگیزه‌ای است که شخصیت‌ها به سمت او می‌روند. در «دریازدگی» عشق پدر به همسرش را می‌بینیم. در «کورسو» هم مادر باردار و درحال انتقال به نزد قابله است و پسر به عشق مادر درخت مقدس را آتش می‌زند و در «S» هم پسربچه به طور ناخودآگاه پدر را می‌کشد. در واقع در هر سه فیلم، مادر انگیزه اصلی است اما حضور فیزیکی ندارد.

مراحل ساخت فیلم چقدرطول کشید؟
زمان بازنویسی فیلم‌نامه طولانی بود. موضوع مشترک در فیلم‌نامه فعلی و متن‌های قبلی، حضور یک پسر در جنگل بود. بعد از بازنویسی اوایل تابستان سال گذشته کار را شروع کردیم. فیلم‌برداری سه- چهار روز در جنگل‌های شمال  و یک روز هم در تهران انجام شد. و حدود دو سه ماه هم به کارهای پس از تولید اختصاص یافت. فیلم برای اولین‌بار در جشنواره فیلم کوتاه تهران به نمایش درآمد و در بخش بهترین فیلم و بهترین کارگردانی نامزد شد و بعد از آن در چند جشنواره‌ دیگر هم شرکت کرد.

جشنواره موج کیش چگونه بود؟
به دلیل مشغله کاری فقط فرصت پیدا کردم در روز آخر به جشنواره بروم اما چون در سال‌های قبل هم در جریان برگزاری آن بودم، می‌دانم جشنواره منظمی است و برنامه‌های جدی دارند. در اختتامیه امسال هم صحبت‌هایی شد که امیدوارم عملی شوند. یکی از مسائلی که به صورت کلی درباره برخی از جشنواره‌های ایرانی می‌شنویم این است که گاهی جشنواره‌های موضوعی دقیقا به موضوعی که برای آن برگزار شده‌اند، نمی‌پردازند مثلا من فیلمم را برای جشنواره شهر نفرستادم چون گمان کردم ارتباطی با موضوع جشنواره ندارد اما بعدا با توجه به فهرست فیلم‌های شرکت کننده متوجه شدم فیلم من هم می‌توانست در این جشنواره حضور داشته باشد. اما اگر بخواهم به جشنواره «موج» کیش بپردازم، باید بگویم جشنواره‌ای جدی با داوران و فیلم‌های خوبی بود.

چقدر هنروتجربه را دنبال می‌کنید و عملکرد آن در زمینه اکران فیلم‌های کوتاه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
به طور قطع حرکت خوب و تاثیرگذاری است. خیلی از فیلم‌های هنروتجربه از بدنه سینما جلوتر هستند. البته در این میان فیلم‌هایی هم اکران می‌شوند که شاید از نظر کیفی در سطح پایین‌تری باشند اما همین‌که فرصت اکران پیدا می‌کنند تا بقیه بتوانند آن را ببینند و نظرات‌شان را بگویند،خیلی مفید است. در واقع امید فیلم‌ساز این است که دیگران فیلم او را ببینند. به‌هرحال جایی به‌غیر از جشنواره‌ها باید برای نمایش فیلم‌هایی از این دست وجود داشته باشد. هنروتجربه هرچه هم جلوتر می‌رود، قوی‌تر می‌شود. قبلا هنروتجربه روزهای پنج‌شنبه فیلم کوتاه نمایش می‌داد که اولین فیلم من هم در این گروه اکران شد. در این یکی دو سال اخیر هم که بسته‌های فیلم کوتاه را در قالب اکران‌های فصلی نمایش می‌دهد، اقدام خیلی خوبی است و  خوشبختانه به یک جریان جدی تبدیل شده و جنب و جوشی راه انداخته است.

کار جدیدی در دست دارید؟
یک فیلم‌نامه آماده دارم که فیلم‌برداری آن آذر ماه شروع می‌شود. داستان فیلم این‌بار به عمد، درباره یک پدر و پسر است. فعلا نام آن «مردها گریه می‌کنند» است که احتمالا تغییر می‌کند. یک فیلم‌نامه آماده با داستان فانتزی هم دارم که کمی هزینه‌بر است، برای همین منتظر تامین بودجه آن هستم.