هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: نقدهای مثبت اولیه بر «جوکر» و به‌خصوص بازی واکین فینیکس، خیلی از علاقه‌مندانی که هنوز فیلم را ندیده‌اند به این فکر انداخته که منبع الهام فینیکس چه بوده یا این‌که از کدام بازیگر قبلی این نقش بیش‌تر وام گرفته است.

پیش از این جک نیکلسن، هیث لجر و جرد لیتو نیز نقش جوکر را بازی کرده بودند ولی فینیکس در گفت‌وگوی تازه‌ای با «هالیوود ریپورتر» از فرایند خلاقه‌اش گفته است و معنا و مفهوم این شخصیت برای خودش؛ و جالب این‌که گفته از بازیگران قبلی الهام نگرفته است: «برای من جذابیت بازی در فیلم این بود که قرار است رویکرد خودمان را داشته باشیم. برای همین به شخصیت‌های خلق‌شده قبلی مراجعه نکردم. در واقع قرار بود شخصیت و دنیای خودمان را خلق کنیم و همین موضوع برای من خیلی مهم بود.»

فینیکس درباره فرایند خلق این شخصیت هم توضیح داد: «او برای من آدم‌های متعدد و متفاوتی بود؛ مثلاً در هفته‌های اول فیلم‌برداری، مرد کاملاً متفاوتی بود با آن‌چه در پایان می‌بینیم. او دائم تغییر می‌کرد و در واقع، تکامل می‌یافت. من هرگز چنین تجربه‌ای را پشت سر نگذاشته بودم؛ و هرچه غیرقابل‌پیش‌بینی‌تر و رهاتر پیش می‌رفتیم، کارمان هیجان‌انگیزتر می‌شد.»

احتمالاً جذاب‌ترین بخش این گفت‌وگوی تازه،‌ توضیح‌های جدید یا دست‌کم کامل‌تری است که فینیکس درباره کشف خنده خاص خودش برای جوکر داده است: «به‌نوعی در تنهایی تمرین می‌کردم ولی در نهایت از تاد خواستم که بیاید و از من تست خنده بگیرد. احساس می‌کردم باید بتوانم خنده‌ام را جلوی دیگران هم به نمایش بگذارم؛‌ خنده‌ای که واقعا راحت نمی‌شد با دیگران سهیم شد. رسیدن به آن خیلی از من وقت گرفت.»

«جوکر» از چهارم اکتبر (دوازده مهر) اکران می‌شود.

  • پلی‌لیست