هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: ارول موریس مستندساز تحسین‌شده و مشهوری که جایزه اسکار را هم برنده شده، مجموعه‌ای از ویدیوهای کوتاه را برای هشدار به جهانیان ساخته است که همین آخرهفته در جشنواره تلیوراید به نمایش درمی‌آیند.

هر یک از این کلیپ‌های زیر یک‌دقیقه‌ای که با همکاری باب اودنکرک، بازیگر سریال محبوب «بهتر است با سال تماس بگیرید»، ساخته شده‌اند (و سایت «ایندی‌وایر» آن‌ها را در قالب یک ویدیوی نه‌دقیقه‌ای منتشر کرده) به جنبه‌ای متفاوت از تغییر آب‌وهوای کره زمین اشاره دارند. اودنکرک در قالب دریاسالاری به نام هورِیشیو هورن‌تاور (بازی با نام شخصیت داستانی هوریشیو هورن‌بلوئر در اثر سی.اس. فورِستِر) قرار گرفته است که بر بالای یک کوه یخی در حال ذوب ایستاده و درباره اسرار زندگی می‌اندیشد که با دوستان حیوان خود متوجه می‌شود که سیاره زمین در آستانه یک فروپاشی اقلیمی است.

ارول موریس که سال ۲۰۰۴ برای مستند دیدنی «مه جنگ: یازده درس از زندگی رابرت اس. مک‌نامارا» تندیس طلایی اسکار را به خانه برد، در بیانیه خود نوشته است: «من هرگز با مشکلی در خصوص باور کردن تغییرات آب‌وهوایی، گرمای روزافزون جهانی یا هرچه نامش را می‌گذارید، روبه‌رو نبودم. شواهد علمی گویای همه چیزند و هراس‌انگیز… اما بشر در این باره چه کرده است؟ منطق به‌ندرت می‌تواند کسی را به چیزی متقاعد کند. تغییرهای آب‌وهوایی به ابزار دیگری برای قطب‌بندی‌های سیاسی بدل شده است. انگار وقتی ال گور می‌گوید زمین گرد است باید مخالفت سیاسی بر تخت بودن آن اصرار بورزد. همه این‌ها واقعاً مسخره و تحقیرآمیز به نظر می‌رسند.»

  • ایندی‌وایر