هنروتجربه:کارگردان «بهارستان خانه ملت» با بیان اینکه مردم دوست دارند درباره تاریخ بدانند عنوان کرد که سینمای داستانی و هم مستند می‌توانند از تاریخ وام بگیرند

بابک بهداد، کارگردان مستند «بهارستان خانه ملت» درباره تجربه اکران «بهارستان خانه ملت» در گروه هنروتجربه به هنرآنلاین گفت:«حدود سه هفته از اکران این مستند می‌گذرد و بازخوردهای خوبی داشته است. لازم است از دوستان گروه هنروتجربه تشکر کنم که رونمایی بسیار خوبی برای این فیلم برگزار کردند و هر کاری که در توانشان بود، برای تبلیغ فیلم ما انجام دادند.»

او درباره امکان نمایش فیلم‌های مستند در سینماها و افزایش مخاطبان این فیلم‌ها بیان کرد:«در همه جای دنیا جایگاه اصلی فیلم‌های مستند در سینماست نه تلویزیون، یعنی به همان اندازه که برای فیلم‌های داستانی و سینمایی ارزش و اهمیت قائل هستند به فیلم‌های مستند نیز اجازه اکران در سینماها داده می‌شود. اگر سالن‌های سینمایی بیشتری در اختیار گروه هنر و تجربه قرار بگیرد و سئانس‌های نمایش فیلم‌ها افزایش یابد، همچنین برای فیلم‌های مستند مانند فیلم‌های داستانی در سطح شهر تبلیغات صورت گیرد، قطعاً سینمای مستند مخاطبان خود را خواهد داشت.»

بهداد درباره سینمای مستند و تفاوت آن با فیلم‌های داستانی هم عنوان کرد:«به نظرم سینمای مستند هم ساختار قوی‌تر و هم محتوای به‌روزتری دارد و جسورانه‌تر از سینمای داستانی است.»

این مستندساز درباره عرضه بین‌المللی فیلم «بهارستان خانه ملت» گفت:« ۷۰ درصد فروش این فیلم مربوط به مرکز گسترش سینمای تجربی است، بنابراین بخش بین‌الملل این مرکز در زمینه ارائه بین‌المللی این فیلم مشغول فعالیت است، اما شاید بهتر باشد که من نیز پخش‌کننده‌ای را پیدا کنم که بتواند برای پخش بهتر این فیلم در سطح بین‌المللی با ما همکاری کند.»

بهداد درباره جذابیت موضوعات تاریخی برای کشاندن مخاطبان به سینما توضیح داد:«تاریخ، جذابیت‌های بسیاری هم برای قشر اندیشمند و هم مردم عادی دارد. همان‌طور که من از مطالعه تاریخ و ساخت فیلم لذت بردم، فکر می‌کنم مردم نیز  دوست دارند درباره تاریخ بیشتر بدانند، اما لازم  است که روایت درستی را از تاریخ در قالب فیلم مستند ارائه کنیم. سراسر تاریخ پر از قصه‌های جذاب است. از حرکت‌های مدنی، جریان‌های سیاسی، مبارزات مردمی و … همه دارای قصه‌های جذابی است که می‌تواند مخاطبان زیادی را در بربگیرد. بنابراین هم سینمای داستانی و هم مستند می‌توانند از تاریخ وام بگیرند چرا که پتانسیل بسیار خوبی برای ساخت فیلم دارند.»

به گفته او فیلم «بهارستان خانه ملت» ۷۵ دقیقه است اما به افراد و وقایعی در آن پرداخته شده که هر کدام می‌تواند فیلم مستقل داستانی یا مستند باشد.

او در توضیح بیشتر این موضوع افزود:«موضوعات تاریخی مثل کودتای ۲۸ مرداد، واقعه ۳۰ تیر، ملی شدن صنعت نفت و شخصیت‌هایی چون دکتر فاطمی، آیت‌الله مدرس، محمد مصدق و جریان مشروطه در ایران قابلیت پرداختن و دست‌مایه قرار گرفتن برای یک فیلم خوب را دارند.»