هنروتجربه:شیر طلای بهترین فیلم هفتاد و ششمین جشنواره فیلم ونیز به «جوکر» رسید و رومن پولانسکی هم برای «افسر و جاسوس» دو جایزه گرفت.

هفتاد و ششمین دوره جشنواره فیلم ونیز امشب، ۱۶ شهریور به اتمام رسید. در این مراسم برندگان سه بخش رقابتی اصلی، افق‌ها و جنبی معرفی شدند که در بخش رقابتی از بین ۲۱ فیلم شرکت کننده جایزه شیر طلای بهترین فیلم به «جوکر» به کارگردانی تاد فیلیپس از آمریکا رسید.

همچنین شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی به روی آندرسون برای فیلم «درباره بی‌پایانی» از سوئد اهدا شد. رومن پولانسکی هم جایزه بزرگ هیأت داوران را برای «افسر و جاسوس» دریافت کرد.

جایزه بهترین فیلم‌نامه را یونفان از هنگ کنگ برای فیلم «چری لین شماره ۷» دریافت کرد. او البته علاوه بر فیلم‌نامه، کارگردانی این اثر را هم انجام داده است.

جایزه ویژه هیأت داوران نصیب فیلم «مافیا دیگر مانند سابق نیست» ساخته فرانکو مارسکو از ایتالیا شد.

لوکا مارینلی برای «مارتین ایدن» از ایتالیا نیز جایزه کوپا ولپی را که به بهترین بازیگر مرد اهدا می‌شود، گرفت و جایزه کوپا ولپی بهترین بازیگر زن از آن آریان آسکارید برای «گلوریا موندی» از فرانسه شد. جایزه مارچلو ماسترویانی بهترین بازیگر مرد یا زن جوان جشنواره به توبی والاس برای «دندان‌های شیری» ساخته شانون مورفی از استرالیا رسید.

همچنین جایزه بهترین فیلم بخش افق‌ها به «آتلانتیس» ساخته والنتین واسیانوویچ از اوکراین و جایزه بهترین کارگردانی به تئو کورت برای «سفید روی سفید» از اسپانیا رسید. از دیگر جوایز این بخش جایزه ویژه هیأت داوران بود که به «حکم دادگاه» به کارگردانی ریموند ریباس گوتیرس از فیلیپین تعلق گرفت. جایزه بهترین بازیگر مرد به سامی بوعجیله برای فیلم «یک پسر» از تونس و جایزه بهترین بازیگر زن به مارتا نیتو برای «مادر» از اسپانیا رسید. جایزه بهترین فیلم‌نامه را هم  جسیکا پالو و فیلیپ لیوره برای «برگشت» از فرانسه گرفتند. جایزه بهترین فیلم کوتاه بخش افق‌ها نیز به «عزیز» به کارگردانی صائم صادق از پاکستان اهدا شد.

در این بخش فیلم «متری شش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی حضور داشت که موفق به کسب جایزه نشد.

در بخش جایزه بهترین فیلم بخش مسابقه بین‌الملل فیلم «افسر و جاسوس» به کارگردانی رومن پولانسکی یک جایزه دیگر دریافت کرد و جایزه کلیسای جهانی کاتولیک را هم  «دندان‌های شیری» به کارگردانی شانون مورفی از استرالیا به خود اختصاص داد.

هفتاد و ششمین جشنواره فیلم ونیز از تاریخ ۲۸ اوت تا ۷ سپتامبر (۶ تا ۱۶ شهریور) در ایتالیا برگزار شد.