هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: اولین نمایش جهانی هر فیلمی در جشنواره ونیز، در وهله اول و برای هر فیلم‌سازی، یک تجربه شگفت‌انگیز قلمداد می‌شود؛ فرصتی که در صورت مواجهه با نظرهای منفی می‌تواند به یک تهدید بدل شود.

این اتفاقی است که برای اولیویه آسایاس فیلم‌ساز فرانسوی تحسین‌شده با جدیدترین فیلمش «شبکه واسپ» روی داد و به همین خاطر او در گفت‌وگوی تازه‌ای با «ددلاین» از ایجاد تغییرهای لازم در فیلمش یاد کرده است تا دوباره با چنین وضعیتی روبه‌رو نشود. آسایاس گفته است که پس از نقدهای غافلگیرکننده و خلاف انتظار اولیه در جشنواره ونیز، قصد دارد دوباره فیلمش را تدوین کند.

«شبکه واسپ» با وجود ترکیب بازیگران پرستاره‌اش شامل پنه‌لوپه کروز، ادگار رامیرز، گائل گارسیا برنال و آنا دی آرماس، و نویسنده و کارگردانی که آثار شاخصی چون فیلم بلند (یا سریال کوتاه) «کارلوس» (۲۰۱۰؛ برنده جایزه بهترین کارگردان از انجمن منتقدان فیلم لس‌آنجلس) و «مأمور خرید شخصی» (۲۰۱۶؛ برنده جایزه بهترین کارگردان جشنواره کن) را در کارنامه دارد، در حال حاضر امتیاز میانگین ۵۳ از صد (بر اساس هشت نقد) را در سایت معتبر «متاکریتیک» به دست آورده است.

آسایاس که قرار است با این درام-تریلر به جشنواره نیویورک هم برود، و می‌خواهد تجربه‌ای متفاوت از ونیز را پشت سر بگذارد، گفته است: «باید اصلاح‌هایی را انجام بدهم. احتمالاً بعضی قسمت‌ها را کوتاه می‌کنم و برخی را طولانی‌تر می‌کنم تا چند مورد توضیح داده شوند و ابهام‌شان برطرف شود. مدت زمان فیلم تغییر چندانی نمی‌کند و در واقع می‌خواهم فیلم برای کسانی که از پیچیدگی‌های سیاست‌های محلی باخبر نیستند هم قابل فهم شود.»

  • پلی‌لیست