هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: پس از رونمایی تمام‌ و کمال از جدیدترین و آخرین نسخه «اینک آخرالزمان»، حالا نوبت به یکی از آثار دهه ۱۹۸۰ فرانسیس فورد کوپولا رسیده‌است.

نسخه جدید درام جنایی «کاتن کلاب» (۱۹۸۴) پس از رونمایی در جشنواره نیویورک ۲۰۱۹ به صورت محدود در سینماها نیز روی پرده خواهد رفت. این فیلم با بازی‌های ریچارد گی‌یر، داین لین، باب هاسکینز، لورنس فیشبرن و نیکلاس کیج در هارلم دهه ۱۹۳۰ می‌گذرد و کلابی که مرکز جاز بود. در اکران اولیه، کوپولا تسلیم خواسته‌های دیگران شد و فیلم را با تمرکز بر شخصیت دیکسی دوآیر (گی‌یر) تدوین کرد؛ اما در نسخه کارگردان بر اساس نیت و قصد اصلی خود عمل کرده است و به همان اندازه بر شخصیت دِلبِرت ویلیامز ملقب به سندمن (گرگوری هاینز) هم تمرکز دارد.

«کاتن کلاب» که کوپولا هم در نگارش فیلم‌نامه‌اش مشارکت دارد، در زمان اکران اصلی‌اش هم با نقدهای عمدتا مثبتی روبه‌رو شد و نامزدی جوایز مختلفی را کسب کرد از جمله گلدن گلوب بهترین کارگردان و بهترین فیلم، و نامزدی جوایز اسکار بهترین تدوین و بهترین طراحی صحنه. ناگفته نماند که داین لین جوان برای بازی‌اش در این فیلم نامزد دریافت جایزه تمشک طلایی (رازی) بدترین بازیگر زن مکمل شد!

«کاتن کلاب» پنجم اکتبر (سیزده مهر) در جشنواره نیویورک روی پرده می‌رود و از یازدهم اکتبر (نوزده مهر) در سینماها اکران می‌شود؛ از دهم دسامبر (نوزده آذر) هم نسخه‌های بلو.ری، دی‌وی‌دی و دیجیتالی فیلم با مصالح جدیدی عرضه خواهد شد.

  • ایندی‌وایر