هنروتجربه:فهرستی از صد فیلم برتر از سال ۲۰۰۰ از سوی منتقدان فیلم روزنامه گاردین منتشر شده است که در میان آن‌ها فیلم «ده» به کارگردانی عباس کیارستمی و «جدایی نادر از سیمین» به تریتب در رتبه‌های هفتاد و شش و سی و شش قرار دارند.

این فهرست از شماره صد آغاز می‌شود که به فیلم «روزی روزگاری در هالیوود» به کارگردانی کوئنتین تارانتینو تعلق دارد. لئوناردو دی‌کاپریو و برد پیت در این فیلم بازی کرده‌اند. «روزی روزگاری در هالیوود»در لس‌آنجلس ۱۹۶۹ روی می‌دهد و درباره بازیگر تلویزیونی است که می‌خواهد با بدل و دستیارش راه خود را در هالیوود هموار کند. داستان فیلم تا حدودی با ماجرای شارن تیت و چارلز منسن در ارتباط است و قتل تیت و چهار دوستش به‌نوعی در پیرنگ فیلم تعبیه شده است.

در انتهای این این فهرست هم  فیلم «خون به پا خواهد شد» ساخته پل توماس اندرسون قرار دارد.  داستان این فیلم را پل توماس اندرسون بر اساس رمانی از آپتن سینکلیر نوشته و موسیقی آن را جان گرین وود ساخته است. این فیلم که در سال ۲۰۰۷ ساخته شده، توانسته اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای دنیل دی‌لوییس و اسکار بهترین فیلم‌برداری  را برای رابرت السویت کسب کند. «خون به پا خواهد شد» داستان مردی است که دوران بدی را در کودکی گذرانده و به همین دلیل از انسان‌ها متنفر است. او می‌خواهد آنقدر ثروتمند شود که دیگر نیازی به ارتباط با دیگران نداشته باشد.

فیلم «ده» اثر عباس کیارستمی  در رتبه ۷۶ این فهرست قرار گرفته‌است.در توضیحی که برای این فیلم آمده، عنوان شده است:«عباس کیارستمی، کارگردان ایرانی پیش از این خود را به عنوان یک استاد در اواخر قرن بیستم به اثبات رسانده بود. عباس کیارستمی و بازیگر او مانیا اکبری یک نمایش پیچیده را از مجموعه مکالماتی درباره ازدواج، خانواده، مذهب و… ارائه می‌دهد.»

دیگر فیلم ایرانی این فهرست  «جدایی نادر از سیمین» اثر اصغر فرهادی است که رتبه ۳۶ را کسب کرده‌است.درباره این فیلم نوشته شده است:«فیلم با زن و شوهری در مقابل قاضی برای درخواست طلاق شروع می‌شود. زن می‌خواهد از ایران برود و دخترشان را ببرد اما کرد نمیتواند، پدرش مریض است. نیروی قدرت فرهادی در همدلی است و اینکه مخاظب شاهد همه دیدگاه‌ها باشد.»

از دیگر فیلم‌های این فهرست می‌توان به  فیلم‌های «ستاره درخشان» ۲۰۰۹، «شوالیه تاریکی» ۲۰۰۸،مستند «فارنهایت ۹/۱۱» ۲۰۰۴، «مرا با نامت صدا کن» ۲۰۱۷، «گلادیاتور» ۲۰۰۰، «دوازده سال بردگی»، «پسرانگی» ۲۰۱۴،«روما» ۲۰۱۸ و… اشاره کرد.