هنر و تجربه: رسوایی‌های کلیسای کاتولیک در سال‌های اخیر به‌مراتب بیش از گذشته در تیترهای خبری رسانه‌های گروهی بازتاب داشته است و یکی از درخشان‌ترین فیلم‌ها در این باره «اسپات‌لایت» (تام مک‌کارتی، ۲۰۱۵) است.

امسال نویسنده و کارگردان مطرح فرانسوی، فرانسوا اوزون، با جدیدترین فیلمش با عنوان «به لطف خدا» به این موضوع پرداخته است؛ فیلمی تولید مشترک فرانسه و بلژیک که اولین نمایش جهانی‌اش را در شصت‌ونهمین جشنواره برلین با موفقیت پشت سر گذاشت و جایزه بزرگ هیأت داوران را برنده شد.

داستان حقیقی «به لطف خدا» در فرانسه می‌گذرد و درباره سه مرد است که در دوران کودکی مورد سوءاستفاده پدر پرینات قرار گرفته‌اند و متوجه می‌شوند که او همچنان به کارش ادامه می‌دهد! برای همین تصمیم می‌گیرند به این شرایط پایان دهند. به‌جز قدردانی از اوزون در جشنواره برلین و سایر رویدادهای سینمایی، منتقدان هم فیلم را تحسین کرده‌اند و به عنوان نمونه، امتیاز میانگین «به لطف خدا» در سایت معتبر «متاکریتیک» ۷۶ از صد است؛ بر اساس چهار منتقدی که آن را تماشا کرده‌اند و در نشریه سینمایی معتبری بر آن نقدی نوشته‌اند.

«به لطف خدا» از هجدهم اکتبر (۲۶ مهر) در سینما «فیلم فورم» نیویورک روی پرده می‌رود و یک هفته پس از آن در سینماهای لس‌آنجلس هم اکران می‌شود.

  • پلی‌لیست