هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: سینمادوستان در سال‌های اخیر به‌وضوح شاهد همکاری نتفلیکس با گروهی از بهترین سینماگران و برنامه‌سازان تلویزیون بوده‌اند.

اما این غول عرصه پخش مجازی به‌تازگی از طرحی جدید برای افزایش رقابت میان همکارانش در بخش تولید خبر داده است. نظام پرداخت فعلی هالیوود، سهیم کردن بازیگران و عوامل در سود فیلم‌هاست و به همین دلیل، مثلاً دستمزد بازیگران «انتقام‌جویان» سر به فلک گذاشت؛ اما نتفلیکس که گیشه برایش بی‌معنی است تا این‌جا فقط با رقم‌های بالا و آزادی عمل توانسته بود استعدادهای عرصه‌های مختلف را جذب کند.

این شرایط باعث شد که خیلی‌ها بگویند نتفلیکس هرگز توان مقابله با قراردادهای سنتی استودیوهایی چون دیزنی و برادران وارنر را ندارد؛ اما حالا گزارش جدید «بلومبرگ» از طرح‌های تازه‌ای خبر می‌دهد که رقابت را برای همه فشرده‌تر از قبل خواهند کرد. نتفلیکس قصد دارد بر اساس میزان موفقیت فیلم‌ها در کسب جوایز یا جذب تماشاگران سراسر جهان و آمار مخاطبان آن‌ها، از سازندگان فیلم‌ها و برنامه‌های اریژینال خود قدردانی کند.

به این ترتیب فیلمی مانند «روما»ی آلفونسو کوارون یا مثلاً «مرد ایرلندی» مارتین اسکورسیزی که به‌زودی عرضه می‌شود می‌توانند درآمدهای قابل توجهی را نصیب بازیگران و عوامل تولیدشان کنند. کم‌وکیف این طرح هنوز مشخص نیست یا دست‌کم اعلام نشده است.

  • پلی‌لیست