هنروتجربه:حسین انتظامی در جمع مدیران و پرسنل معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی بر بازنگری در رویه ها و طراحی مسیری که کار سینماگران با سرعت و تسهیل بیشتری انجام شود تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، حسین انتظامی در جلسه‌ای که به بهانه تغییر ساختار معاونت ارزشیابی و نظارت و معرفی مدیران کل و معاونان تشکیل شده بود عنوان کرد: «در ساختار اداری معمولا به دلیل مقررات و برداشت‌هایی که می‌کنیم رفتار سلبی داریم درحالیکه می توانیم با بازنگری در رویه‌ها، مسیری را طراحی کنیم تا کار آنها سرعت بیشتری پیدا کند و مهم تر اینکه تبعیضی رخ ندهد».

رییس سازمان سینمایی با بیان اینکه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر مدیران وزارتخانه بر روی شفافیت تاکید دارند گفت: «به این دلیل که شفافیت مانع می‌شود تا تبعیض قائل شویم. اینکه نوبت تقاضاها، مجوزها، چارچوب‌ها و ضوابطی که دارید منتشر می‌شود از این جهت است که از تبعیض جلوگیری شود».

او در ادامه یادآور شد:« ما درقبال فرهنگ و سینما مسئولیت‌هایی داریم. نگاه ما باید طوری باشد که سینماگران احساس کنند ما خیرخواه، مدافع و به دنبال رشد و تعالی سینما هستیم و به دنبال مانع تراشی در میان  تلاش آنها نیستیم».

رییس سازمان سینمایی با تقدیر از تلاش‌های سید محمد مهدی طباطبایی نژاد گفت: «در مدت کوتاهی که در معاونت نظارت و ارزشیابی حضور دارند، شاهد تحولاتی هستیم و با کمک شما مدیران این تحولات سرعت بیشتری پیدا می کند».

انتظامی با آرزوی موفقیت برای مدیران کل و معاونان در انجام وظایف محوله اظهار کرد: «امیدوارم مدیران کل در سال‌های پایانی مسئولیتشان به سمت جانشین پروری، جوان گرایی و توجه بیشتر به خانم ها بروند تا توانیم مسیر بهتری را در سال‌های آینده طی کنیم».

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی هم در سخنانی درباره تغییر ساختار این معاونت گفت:« از مدت ها قبل قرار بر این بود که ساختار معاونت ارزشیابی و نظارت و به نوعی ساختار حاکمیتی عرصه تولید، نمایش و مراکز و مجامع تغییر کند. سینما با شکل ساختاری گذشته یعنی تفکیک سینمای اکران و نمایش خانگی چندان پذیرفتنی نبود. امروز در همه دنیا در حوزه سینما تفکیکی بین عرصه فیلم سینمایی یا سریال در وی او دی ها و آنچه در حوزه سینما اتفاق می‌افتد وجود ندارد و سینما به عنوان یک واحد مجزا از تلویزیون خودنمایی می کند».

سید محمد مهدی طباطبایی نژاد ادامه داد:« لازم بود در حوزه ارزشیابی و نظارت هم این نگاه واحد را اعمال کنیم. اداره کل سینمای حرفه‌ای و اداره نمایش خانگی علی رغم اینکه در زمان خودش پاسخگوی نیازهای جامعه سینمایی بود اما به مرور عوارض و نکاتی به همراه داشت که زیاد پذیرفتنی نبود. از جمله اینکه آدم های زیادی در سینمای ما فیلم‌های متعددی را تولید کرده بودند و در جشنواره‌های مختلفی حضور پیدا می کردند و از جهتی سینماگر حرفه‌ای محسوب می شدند اما به دلیل اینکه مجوز ساخت حرفه‌ای نداشتند هنوز به چشم فیلم اولی به آنها نگاه می کردیم و این دوگانگی‌ها اشکال ایجاد می‌کرد».

این مدیر عنوان کرد: «عدم اطلاع دو اداره کل از هم ممکن بود مشابهت‌هایی را بوجود آورد که مناسب نبود. همه این ها رئیس سازمان سینمایی و مجموعه دوستان را متقاعد کرد و پیشنهاد دادند که ساختار معاونت ارزشیابی و نظارت را به ۳ اداره کل که البته یکی از ادارات کل، مجموعه مراکز مشاغل به همان شکل سابق البته با تمرکز بیشتر بر عملکرد و فعالیت‌ها با احتساب اینکه حوزه وی او دی هم به عنوان یک حوزه بزرگ و جدی در عرصه امروز سینمای کشور فعال شده است به آن مجموعه اضافه می‌شود و شاید بخش زیادی از فعالیت این دفتر را هم به خود اختصاص دهد».

او سپس توضیحاتی د رباره  اداره کل دیگر دفتر نظارت بر تولید فیلم ارایه داد و تاکید داشت: «در حوزه عرضه و نمایش فعالیت‌ها از لحظه ای شروع می شود که فیلم تمام شده و آماده عرضه برای فضای عمومی است. اداره کل نظارت بر عرضه و نمایش فیلم هر آنچه که خارج از تلویزیون قرار است عرضه شود را مدیریت میکند. البته در ساختار چیزی که از نظر اداری ارائه شده، حوزه مدیریت سینماها در مراکز و مشاغل تعریف شده است که بنای ما بر این است که این مجموعه در اداره کل نمایش متمرکز باشد از این جهت که فضای عرضه، قیمت گذاری بلیت و مدیریت بر شکل نرم افزاری سینماها هم مرتبط با فضای عرضه است».

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی با بیان اینکه این تغییرات می‌تواند وضعیت ما را به شکل ساختاری مطلوب تر و موثرترکند اظهار کرد:« ان شاالله بتوانیم در سینمای کشور به شکل موثرتری نقش ایفا کنیم. بعد از این تغییرات نیاز به همکاری جدی همه همکاران در سه اداره کل داریم. قطعا جابجایی‌هایی خواهیم داشت امیدوارم این اتفاق به سهولت و با اعتماد به مدیران رخ دهد».

طباطبایی نژاد ادامه داد: «بنای ما در انتصاب‌ها این بود که مدیران خود مجموعه سکان داری مجموعه‌ها را بر عهده بگیرند. بدیهی است برای ساختار جدید کسانی که اشراف بیشتری به وضعیت موجود دارند می توانند موفق‌تر عمل کنند. آقای رنجبر که معاون سینمایی اداره کل استان فارس و از مدیران موفق حوزه سینمایی در ادارات کل بودند نیز به جمع ما اضافه شدند. از آقای انتظامی ممنونم همراهی ایشان برای ما دلگرم کننده بود امیدوارم با راهنمایی مدبرانه ایشان در استقرار جدید موفق باشیم و از راهنمایی خود ما را بهره مند سازند».

در این جلسه که امروز سه شنبه دوم مهرماه برگزار شد، محمدرضا فرجی «مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم»، بهمن حبشی «مدیرکل دفتر نظارت بر تولید فیلم» و مصطفی سماوات «مدیرکل دفتر نظارت بر مراکز، مشاغل و مجامع» نکاتی را مطرح کردند و در پایان احکام خود را از حسین انتظامی دریافت کردند.

افشین اسدزاده «معاون دفترعرضه و نمایش فیلم»، مهدی رنجبر «معاون دفتر نظارت بر تولید فیلم» و شهرزاد راستانی «معاون دفتر نظارت بر مراکز، مشاغل و مجامع» هم معاونینی بودند که احکام خود را از سید محمد مهدی طباطبایی نژاد گرفتند.