هنروتجربه:برنامه «تابستانه» باشگاه فیلم هنروتجربه با نمایش فیلم«نارونی» به کار خود پایان داد. این برنامه که همزمان در سه شهر تهران،شیراز و اصفهان برگزار شد، با استقبال تماشاگران به‌خصوص در اصفهان و تهران مواجه گشت. در آستانه برگزاری برنامه‌های پاییزی باشگاه فیلم هنروتجربه بی‌مناسبت ندیدیم که نگاهی به کم و کیف برپایی این برنامه داشته باشیم.

مروری بر فیلم‌های اکران شده
باشگاه فیلم هنروتجربه دی ماه سال ۹۷ با نمایش فیلم‌های کلاسیک سینمای جهان کار خود را آغاز کرد. این برنامه‌ها علاوه‌ بر تهران در شهرهایی چون شیراز، کرمان،بابل،مشهد و…برگزار شد و طی آن فیلم‌هایی چون «طناب» آلفرد هیچکاک، «پل رودخانه کوآی» به کارگردانی دیوید لین، «بازرس» به کارگردانی جوزف. ال. منکیه ویچ ،«جویندگان» به کارگردانی جان فورد، «تک‌خال در حفره» به کارگردانی بیلی وایلدر، «فرار بزرگ» به کارگردانی جان استرجز به نمایش درآمدند.

برنامه «تابستانه» این باشگاه اما متمرکزتر و با انسجام بیشتری با همکاری فیلم‌خانه ملی ایران و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد. این برنامه به نمایش نسخه‌های مرمت شده فیلم‌های کلاسیک ایران اختصاص یافت. پردیس چارسو تهران،شهر آفتاب شیراز و سیتی‌سنتر اصفهان هر چهارشنبه میزبان نمایش این آثار بودند.

باشگاه فیلم هنروتجربه برنامه «تابستانه» را از ۱۹ تیر با نمایش فیلمی از پشت صحنه «گاو» ساخته داریوش مهرجویی آغاز کرد. در این برنامه پیش از نمایش فیلم هوشنگ گلمکانی، علیرضا محمودی و امیرحسین سیادت در مورد این فیلم و اهمیت آن صحبت کردند.

در دومین برنامه این باشگاه، نسخه‌ ترمیم‌شده‌ مستند «باد صبا» ۲۶ تیر به نمایش درآمد. در این برنامه که با همراهی منوچهر انور راوی این مستند برگزار شد، مهرداد فراهانی مدرس و پژوهش‌گر درباره این مستند سخن گفت. سومین برنامه باشگاه فیلم در روز دوم مرداد به مستند «خانه‌ خدا» اختصاص داشت و در چهارمین برنامه «تابستانه» در روز نهم مرداد، نسخه‌های ترمیم‌شده‌ پویانمایی‌های علی اکبر صادقی شامل «هفت شهر»، «گلباران»، «من آنم که»، «ملک خورشید»، «رخ» و «زال و سیمرغ» با حضور خود کارگردان به روی پرده رفت.

در برنامه بعدی هم نسخه ترمیم‌شده فیلم سینمایی «دونده» به کارگردانی امیر نادری ۱۶ مرداد نمایش داده ‌شد. البته برنامه‌های باشگاه برای مرور آثار نادری به «دونده» محدود نشد و در جلسه بعدی که ۲۳ مرداد برگزار شد، نسخه‌های ترمیم شده دو فیلم «انتظار» و «ساز دهنی» به نمایش درآمدند. بعد از نادری نوبت به مسعود کیمیایی رسید تا در هفتمین برنامه «تابستانه» باشگاه هنروتجربه برابر با ۳۰ مرداد دو فیلم «اسب» و «پسر شرقی» نمایش داده شود. ششم شهریور هم نسخه‌های ترمیم شده دو فیلم کوتاه «بد بده» و «چنین کنند حکایت» از محمدرضا اصلانی و فیلم «پری» از زکریا هاشمی اکران شدند و در دومین هفته همین ماه ۱۳ شهریور نسخه ترمیم شده «طلسم» به کارگردانی داریوش فرهنگ به نمایش درآمد. برنامه پایانی اکران «تابستانه» باشگاه فیلم هنروتجربه هم به فیلم «نار و نی» سعید ابراهیمی‌فر تعلق گرفت که این فیلم در اصفهان با همراهی سعیدابراهیمی‌فر به نمایش درآمد.

استقبال تماشاگران و چالش‌های نمایش
طی بیش از دو ماهی که باشگاه فیلم هنروتجربه برنامه‌های منسجم خود را در قالب نمایش «تابستانه» آغاز کرده است، پردیس چارسوی تهران،پردیس سیتی سنتر اصفهان و شهر آفتاب شیراز میزبان تماشاگرانی بود که به تماشای فیلم‌هایی از تاریخ سینمای ایران نشستند و در این میان تماشاگران در تهران و اصفهان از برنامه‌های باشگاه هنروتجربه استقبال بهتری داشتند. 

به گفته امیرحسین سیادت، مدیر باشگاه هنروتجربه پرمخاطب‌ترین برنامه این فصل، افتتاحیه بوده که در آن پشت صحنه‌ فیلم «گاو» به نمایش درآمد. او اقبال تماشاگران را برای برنامه‌ای که به تازگی راه‌اندازی شده، امیدوارکننده دانست و عنوان کرد:«این استقبال و همراهی تماشاگران برای باشگاه فیلمی که به طور کلی به سینمای مهجورتری می‌پردازد و تماشاگر خاص و محدود دارد و نیز با توجه به فصل تعطیلی دانشگاه و گرمای تابستان، در مجموع امیدوارکننده است. امیدواریم در فصل پاییز که دانشگاه‌ها باز می‌شوند، باشگاه رونق بیشتری بگیرد.» 

نکته‌ مهم دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، نحوه انتخاب شهرها و سینماهایی است که برنامه‌های باشگاه فیلم هنروتجربه در آن برگزار می‌شود. درواقع نمایش نسخه‌ ترمیم‌شده فیلم‌ها به فناوری‌هایی نیاز دارد که تمام سالن‌های سینما درحال حاضر به آن دسترسی ندارند و به همین دلیل برگزارکنندگان برنامه‌های باشگاه فیلم هنروتجربه ناچارند به سراغ سینماهایی بروند که از امکانات لازم برخوردار هستند. به گفته سیادت، از برنامه‌های اصفهان و تهران استقبالی خوبی شده اما ماجرا در شیراز، شکل دیگری داشته است: «در شیراز تعداد مخاطبان کمتر است شاید به این دلیل که پردیس گلستان شیراز سینمای ثابت نمایش‌دهنده آثار هنروتجربه است اما برنامه‌های باشگاه فیلم هنروتجربه در سینمای شهر آفتاب برگزار شد که تماشاگران علاقه‌مند به هنروتجربه چندان با آن آشنا نبودند اما امکان نمایش فیلم‌های ترمیم‌شده را فراهم می‌کرد.»

محدودیت نسخه‌های ترمیم شده
یکی از چالش‌های برگزاری هفته‌های فیلم بخصوص آثاری که به دهه‌ها و سال‌های گذشته تعلق دارند، انتخاب فیلم و صدالبته فراهم کردن نسخه مناسب و با کیفیت فیلم است. امیرحسین سیادت در ارتباط با انتخاب آثار و تجربه برگزاری این فصل و ارزیابی خود از برپایی چنین برنامه‌ای عقیده دارد: «امروز لطف نمایش فیلم‌های مهم تاریخ سینما در این است که با کیفیتی ویژه و تازه ارائه شوند. خوشبختانه فیلم خانه‌ ملی ایران با دقت و وسواسی کم‌ نظیر به طور مستمر و هدف‌ مند به کار اصلاح رنگ و نور و ترمیم فیلم‌ های قدیمی می‌پردازد و با تعامل بسیار خوبی که با باشگاه داشته موجب نمایش برخی از این فیلم‌ها را فراهم آورده‌است. طبیعتا نمایش هر چه بیش‌تر فیلم‌های باارزش با کیفیت مرغوب ضروری است و با پشتکار و جدیتی که فیلم‌خانه دارد به نظر می‌رسد هر فصل تعدادی فیلم قدیمی ترمیم‌شده‌ آماده شود. این امر باشگاه را دلگرم می‌کند تا روند کنونی را در فصل‌های آتی نیز پی بگیرد.»

چشم‌انداز پاییز
به گفته مدیر باشگاه فیلم هنروتجربه، در برنامه‌ پاییز نیر بسیاری از آثار مهم و بعضا مهجور و کمتر دیده شده‌ تاریخ سینمای ایران نمایش داده می‌شوند. برنامه‌های این فصل قرار است با نمایش آثاری از پیشگامان مستندسازی در ایران (فیلم‌سازانی چون منوچهر انور، خسرو سینایی و کامران شیردل) آغاز ‌شود. این فیلم‌ها از سوی فیلم‌خانه ملی ترمیم شده‌اند و از آنجاکه برخی از آن‌ها مدت زمان کوتاهی دارند، ممکن است در یک سانس چند فیلم نمایش داده شود. در ادامه بار دیگر آثار برجسته‌ پویانمایی دهه‌های اخیرِ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان مرور می‌شود، سپس برنامه‌ای با عنوان «سینمای جوان و مدرسه‌ای» درنظر گرفته شده است. در این برنامه تولیدات دهه‌ ۶۰ مدرسه‌ باغ فردوس و نیز آثار فیلم‌سازان جوانی نمایش داده می‌شود که همگی با ابزار و امکانات حداقلی و اولیه به فیلم‌سازی پرداخته‌اند و برخی از آن‌ها امروز چهره‌هایی شناخته‌ شده‌اند. پایان‌بخش برنامه‌های پاییز نیز نمایش آثار داستانی مطرح دهه ۶۰ هم‌چون «آبادانی‌ها» کیانوش عیاری یا «مادیان» علی ژکان است که توسط فیلم‌خانه‌ ملی ترمیم شده‌اند.