هنروتجربه:فیلم‌های «مادری» به کارگردانی رقیه توکلی و «آپاندیس» اثر حسین نمازی از سینمای ایران در جشنواره فیلم آسیایی بخارست حضور دارند.

به گزارش ایرنا از سفارت ایران در رومانی، جشنواره فیلم آسیایی بخارست با سازماندهی سفارت جمهوری اسلامی ایران و همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و بنیاد سینمایی فارابی از پنجشنبه، ۴ مهر در سینما «تکا» بخارست آغاز به کار کرد.

در این جشنواره که قرار است به مدت ۵ روز ادامه یابد، فیلم‌هایی از کشورهای چین، ترکیه، قزاقستان، اندونزی، تایلند، کره جنوبی شرکت کردند و در مجموع ۱۲ اثر در فهرست نمایش قرار دارند.

مرتضی ابوطالبی سفیر ایران در رومانی در افتتاحیه رسمی این جشنواره طی سخنانی فیلم را ابزاری برای افزایش آگاهی انسان‌ها و آشنایی با موضوعات و فضاهایی دانست که یک فرد ممکن است هرگز آنها را در واقعیت تجربه نکند.

ایرینا مارگارتا نیستر از منتقدان و مترجمان صاحب‌نام رومانیایی که از نقادان معروف سینمای رومانی و جهان است در این جشنواره ضمن تشکر از برگزارکنندگان این رویداد فرهنگی، آن را فرصتی مناسب برای آشنایی مردم رومانی با سینمای کشورهای آسیایی دانست.

او با اشاره به صنعت سینما در هر یک از کشورهای شرکت کننده، سینمای ایران را رو به رشد توصیف کرد و اظهار داشت که موضوعاتی که در سینمای ایران پرداخته می‌شود از نظر او عمیق و جالب هستند.

از مجموع ۱۲ فیلم، دو فیلم «مادری» به کارگردانی رقیه توکلی و «آپاندیس» به کارگردانی حسین نمازی به ایران تعلق دارند. نخستین فیلم جشنواره که بلافاصله پس از افتتاحیه اکران شد، «مادری» بود که مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفت.

پیش از این فیلم «تو فقط مادر باش» از رقیه توکلی و «نیمه شب» اثر حسین نمازی در سینماهای هنروتجربه نشان داده شده است.