هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: فصل پاییز با توجه به برگزاری جشنواره‌های سینمایی متعدد دوره زمانی هیجان‌انگیزی برای سینمادوستان است؛ به‌خصوص که بعضی از بهترین فیلم‌های سال در جشنواره‌های ونیز، تورنتو، تلیوراید و… روی پرده می‌روند.

جشنواره نیویورک هم یکی از این رویدادهای سینمایی مهم است که دبیرش کنت جونز می‌گوید دلیل اهمیت یافتن آن‌ها در سال‌های اخیر تا حدی به ظهور و قدرت گرفتن کمپانی‌های «نتفلیکس» و «آمازون» برمی‌گردد. جونز در گفت‌وگو با «ورایتی» درباره موضوع‌های مختلفی پیرامون جشنواره نیویورک امسال صحبت کرده است از جمله اولین نمایش جهانی «مرد ایرلندی» اثر جدید مارتین اسکورسیزی به عنوان فیلم افتتاحیه این دوره؛ و این‌که چرا جشنواره نیویورک مکانی است که چنین فیلم مهم و کنجکاوی‌برانگیزی در آن رونمایی می‌شود.

البته «مرد ایرلندی» تنها اثر حائز اهمیت این دوره نیست و «داستان ازدواج» (نوا بامباک)، «درد و افتخار» (پدرو آلمودووار)، «انگل» (جون‌هو بونگ) و «پرتره زنی در آتش» (سلین سیاما) هم در این رویداد بر پرده می‌روند. جونز درباره سینمای امروز می‌گوید: «مالتی‌پلکس‌ها با تصاویری پر شده‌اند که تقریباً تکرار یک ایده‌اند؛ و در این بازه زمانی، دنیای جدایی را شکل داده‌اند. حتی تردید دارم که بگم بخشی از همان صنعت سینما است؛ چون واقعاً نیستند.»

جونز این طور ادامه می‌دهد: «فکر می‌کنم موضوعی که سال قبل واقعاً گسترش پیدا کرد و امسال به شکل دراماتیکی بیش‌تر محقق شده، این است که فیلم‌سازان می‌خواهند آثارشان تا جای ممکن در سینماهای بیش‌تری به نمایش درآیند. برای همین تا جایی که می‌توانند در جشنواره‌های مختلف شرکت می‌کنند.» او راهکار حمایت از سینمای مستقل را هم چنین می‌داند: «بیش‌تر به سینما بروید. اگر آمار فروش بهتر بودند، شرایط متفاوت می‌بود.»

جشنواره فیلم نیویورک از امروز ۲۷ سپتامبر (پنجم مهر) آغاز به کار می‌کند و تا یازده اکتبر (نوزده مهر) برپا خواهد بود.

  • پلی‌لیست