هنروتجربه: فیلم «حوا، مریم، عایشه» محصول سینمای افغانستان و به تهیه‌کنندگی کتایون شهابی به عنوان نماینده سینمای این کشور در نود و دومین دوره جوایز سینمایی اسکار انتخاب شد.

 این فیلم، اولین ساخته بلند ساخته صحرا کریمی مستندساز افغان است که پیش از این مستند «زنان افغان پشت فرمان» را کارگردانی کرده‌بود.

«حوا، مریم، عایشه» در  کابل و در لوکیشن‌های واقعی با همراهی بازیگران و نابازیگران افغانستانی ساخته شده است.کتایون شهابی، تهیه‌کننده مستقل ایرانی، تهیه‌کنندگی فیلم را برعهده داشته و کلیه کارهای پس تولید آن در ایران انجام شده‌است. از عوامل ایرانی این فیلم می‌توان به مستانه مهاجر(تدوین) بهروز بادروج(فیلم‌بردار)،اصغر آبگون(صدابردار)،محمدرضا دلپاک( سرپرست صدا گذاری) ،صبا ندائی، علی توکلی(موسیقی) اشاره کرد.

«حوا، مریم، عایشه» امسال در بخش افق‌های جشنواره ونیز به نمایش درآمد و مورد حمایت آنجلینا جولی بازیگر و کارگردان هالیوودی قرار گرفت. او پیش از نمایش در جشنواره ونیز این فیلم را اثری توصیف کرده که ظرافت، زیبایی و روح زنان افغان را در راه ازدواج، عشق، دوستی، خانواده و مادرانگی نشان می‌دهد.

آخرین مهلت معرفی فیلم از سوی کشورها برای شرکت در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی جوایز اسکار، اول اکتبر ۲۰۱۹ (۱۰ مهرماه) تعیین شده است تاکنون ۸۵ کشور فیلم برگزیده خود را به آکادمی اسکار معرفی کرده‌اند.

فهرست نامزدهای نهایی جوایز اسکار ۲۰۲۰ روز ۱۳ ژانویه (۲۳ دی‌ماه) اعلام  و مراسم اعطای جوایز نود و دومین دوره این رویداد سینمایی در تاریخ ۹ فوریه (بامداد دوشنبه ۲۱ بهمن) برگزار خواهد شد.