هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: کلینت ایستوود درست مثل سال گذشته و فیلم «حامل» (یا قاچاقچی) دوباره با فیلمی که در آخرین روزهای سال اکران خواهد شد، خودش را به فصل جوایز می‌رساند.

تاریخ نمایش عمومی فیلم جدید ایستوود در مقام کارگردان که «ریچارد جول» / Richard Jewell نام دارد، سیزدهم دسامبر (۲۲ آذر) اعلام شده است. اما دیگر ویژگی مشترک فیلم با آثار سال‌های اخیر ایستوود از جمله «سالی»، «قطار پانزده و هفده دقیقه به پاریس» و «تک‌تیرانداز آمریکایی» که نامزد اسکار بهترین فیلم شد، این است که بر اساس یک داستان حقیقی ساخته شده است.

داستان درباره نگهبانی است (با بازی پل والتر هاوزر که «من، تانیا» و «کلنزمن سیاه» را در کارنامه دارد) که قهرمانانه جان هزاران نفر را نجات می‌دهد و اجازه نمی‌دهد بمبی در مسابقات المپیک تابستانی ۱۹۹۶ در آتلانتای ایالت جرجیا منفجر شود؛ اما بعد از مدتی رسانه‌ها او را متهم می‌کنند که خودش دست به این عمل تروریستی زده است و… جول در سال ۲۰۰۷ به خاطر عوارض مرض قند درگذشت.

فیلم‌نامه را بیلی ری نویسنده نامزد اسکار فیلم «ناخدا فیلیپس»، بر اساس مقاله ماه فوریه ۱۹۹۷ «ونیتی فر» با عنوان «کابوس آمریکایی: چکامه ریچارد جول» به قلم مری برِنِر نوشته است. ترکیب بازیگران شامل اولیویا وایلد (که خودش در مقام کارگردان با نخستین فیلم بلندش «خوره کتاب» در فصل جوایز حضور خواهد داشت)، سام راکول، جان هم و کتی بیتس هم می‌شود.

  • ایندی‌وایر