هنروتجربه:سفیر فنلاند به همراه نمایندگانی از سینمای این کشور،با هیات مدیره جامعه صنفی تهیه‌کنندگان سینمای ایران دیدار کرد.

هفته فیلم فنلاند به همت موسسه «هنروتجربه» و همراهی بنیاد فیلم فنلاند با همکاری سفارت فنلاند از ششم مهرماه در تهران، مشهد و اصفهان در حال برگزاری است و تا ۱۲ مهر نیز ادامه دارد. طی این هفته فیلم نشست‌هایی نیز با حضور سفیر فنلاند و نمایندگانی از سینمای این کشور با سینماگران ایرانی برگزار شده‌است. عصر سه‌شنبه ۹ مهر ماه کیو نوروانتو سفیر فنلاند،لس سارینن مدیر عامل بنیاد فیلم فنلاند، یانا پاسکالا مدیر بین الملل بنیاد فیلم فنلاند با هیات مدیره جامعه صنفی تهیه‌کنندگان دیداری داشتند که طی آن توافقاتی برای تولید مشترک میان ایران و فنلاند در حوزه سینما انجام گرفت.

در این دیدار پس از گزارشی که توسط سید ضیا هاشمی مدیرعامل جامعه صنفی ارائه شد، لس سارنین مدیر عامل بنیاد فیلم فنلاند درباره فعالیت این بنیاد گفت: «نوع فعالیت بنیاد فیلم فنلاند شبیه به فعالیت بنیاد سینمایی فارابی است، این بنیاد بودجه حدود ۲۵ میلیون یورویی را به صورت سالانه از سوی دولت دریافت می‌کند.در فنلاند نزدیک به ۲۰ میلیون یورو هزینه تولید فیلم و مابقی صرف حمایت از هزینه‌های بین‌المللی آثار است. در فنلاند بودجه تقریبی تولید یک فیلم ۴ تا ۵ میلیون یورو است و هزینه فیلم کم هزینه (لو باجت) یک میلیون یورو است».

مدیر عامل بنیاد فیلم فنلاند در ادامه به علاقه برای همکاری با بخش خصوصی سینمای ایران اشاره داشت:« ما علاقمندیم تولیدات مشترکی با بخش خصوصی سینمای ایران داشته باشیم و در حوزه تولید مشاورانی داریم که با ما همکاری می‌کنند. سالیانه ۱۷ تا ۲۰ فیلم داستانی توسط این بنیاد حمایت می‌شود و حدود ۹۰ درصد تولیدات فیلم فنلاند توسط این بنیاد با کمک‌های بلاعوض تولید می‌شود. معمولا از میان آثار تولید شده بین ۵ تا ۷ فیلم تجاری نیز ساخته می‌شود».

سیدضیاء هاشمی رییس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان نیز در این نشست عنوان کرد: «در ایران تولیدات موفقی با بضاعت محدود تهیه‌کنندگان ساخته می‌شود که تلاش می‌شود اقشار مختلف جامعه را در برگیرد و به سلایق مختلف توجه کند. بخشی از این آثار تولید شده نیز توان جذب مخاطب بین الملل را دارد و در جشنواره‌ها موفق عمل می‌کند.تولید مشترک باعث رونق سینما در دو کشور و آشنایی هر دو ملت با فرهنگ‌ها و آداب و رسوم  دو کشور خواهد بود».

در این نشست یانا پاسکا مدیر امور بین‌الملل بنیاد فنلاند نیز توضیحاتی را درباره سینمای این کشور ارائه کرد:«سینمای فنلاند همیشه در جشنواره‌های مطرح جهانی از جمله برلین، تورنتو و..‌. حضور موفقی داشته است و کمپانی‌های فرانسوی و آلمانی از پخش‌کننده‌های خارجی هستند که بیشتر برای خرید آثار تولید شده در فنلاند استقبال می‌کنند».

او درباره تعداد سالن‌های سینمایی این کشور گفت: «سینماهای ما در ۱۲۰ شهر واقع شده و در مجموع  ۱۸۰ سالن در اختیار داریم.اکثر سالن‌های سینمای فنلاند فیلم آمریکایی نمایش می‌دهند و تنها ۱۶ تا ۱۷ درصد سهم سینما فنلاند در نمایش فیلم است».

و در ادامه پیرامون تولیدات مشترک توضیح داد:« زمینه همکاری بین سینمای ایران و سینمای فنلاند کاملا فراهم است و تولید مشترک به نوع فیلم و نام کارگردان بستگی دارد، ‌به نظر می‌رسد بودجه سینمای ایران نزدیک به بودجه کشورهای کوچک اروپایی است و ما آمادگی تولیدات مشترک را داریم».

در پایان این نشست با اعلام آمادگی سفیر فنلاند و هیات همراه برای تولید مشترک با ایران،مقرر شد تا طرح اولیه فیلم‌نامه‌ جهت تولید مشترک در اختیار دو هیات قرار گیرد.