هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: سم مندس، کارگردان انگلیسی، پس از وقفه‌ای چهارساله درگیر ساخت فیلم جدیدش با عنوان «۱۹۱۷» شده که قرار است از ۲۵ دسامبر (چهارم دی) اکران شود تا فرصت رقابت در فصل جوایز را داشته باشد.

مندس در گفت‌وگوی جدیدی با «ونیتی فر» درباره طراحی ساختار جاه‌طلبانه فیلمش و روایت داستان دو سرباز انگلیسی در جنگ جهانی اول (که زمان زیادی ندارند و باید پیام مهمی را برسانند) در قالب یک برداشت طولانی صحبت کرده است. جرج مک‌کی، دین‌چارلز چپمن، بندیکت کامبربچ، کالین فیرث، ریچارد مدن و مارک استرانگ از جمله بازیگران فیلم هستند.

مندس درباره تصمیم ساختاری خود می‌گوید: «در اصل یک انتخاب احساسی بود. می‌خواستم گام به گام با این مردان سفر کنم و هر نفس در کنارشان باشم. باید در دنیای آن‌ها غوطه‌ور می‌شدیم. کاری که از آن‌ها خواسته می‌شود تقریباً غیرممکن است؛ و شیوه‌ای که برای ساخت فیلم در نظر گرفتیم با هدف هرچه بیش‌تر نزدیک کردن شما به این تجربه صورت گرفته است.»

این تصمیم دشوار مندس باعث شد که او ۹ ماه با فیلم‌برداری اسکاری و تحسین‌شده‌اش راجر دیکینز برای انجام این کار و کسب آمادگی صحبت کنند. او در ادامه صحبت‌هایش می‌افزاید: «فیلم‌های تک‌برداشتی یا دست‌کم فیلم‌هایی که ساخته می‌شوند تا چنین به نظر برسند، در هالیوود هم تازگی ندارند و از «طناب» آلفرد هیچکاک تا «بردمن» اسکاری می‌شود آثاری را نام برد، ولی «۱۹۱۷» در ابعادی حماسی اجرا می‌شود و با این‌که داستان خطی است اما در لوکیشن‌های متعددی روی می‌دهد.»

  • ایندی‌وایر