هنروتجربه:تیزرهای تلویزیونی بسته فیلم‌های کوتاه «پنجگاه» از سوی صداوسیما درحالی پخش می‌شود که برای اولین‌بار است فیلم‌های کوتاه در تلویزیون دارای تیزر شده‌اند و این اقدام با اکران بسته فیلم‌های کوتاه پنجگاه همزمان شده است.

سیدسجاد حسینی، کارگردان فیلم کوتاه «ملاقات محرمانه آقا و خانم» که اثرش در این بسته جای دارد، درباره اقداماتی که برای پخش تیزر فیلم‌های کوتاه انجام شده است، به سایت هنروتجربه گفت:«در جلسه‌ای که با مدیران گروه هنروتجربه برگزار شد، موضوع پیگیری برای پخش تیزر از سوی صداوسیما مطرح شد اما از آنجاکه این اقدام قبلا انجام نشده بود، امید زیادی برای انجام آن نداشتیم. به‌هرحال معرفی‌نامه هنروتجربه را به اداره بازرگانی صداوسیما بردیم و اتفاقا آن‌ها همکاری زیادی کردند».

او افزود:«با آنکه فیلم‌های زیادی در نوبت بازبینی برای پخش تیزر بودند، وقتی به اداره بازرگانی صداوسیما گفتیم که فرصت اکران فیلم‌های ما محدود است، آن‌ها نیز همکاری کردند و در سریع‌ترین زمان فیلم‌ها را دیدند. ازآنجاکه یکی از فیلم‌های بسته «پنجگاه» در خارج از ایران ساخته شده بود، قرار شد اصلاحاتی در تیزر انجام شود چراکه به ما گفته شد صداوسیما آگهی فیلم‌های خارجی را پخش نمی‌کند. ضمن اینکه باید صرفا آرم هنروتجربه روی تیزرها قرار می‌گرفت. همه این اصلاحات انجام و در نهایت حدود ۱۲۰ تیزر به فیلم‌های کوتاه اختصاص داده شد».

او همچنین از اینکه تیزرها در زمان‌های مناسب پخش می‌شوند، ابراز رضایت کرد:«این تیزرها از شبکه‌های سراسری و در ساعت‌های خوبی پخش می‌شوند مثلا قبل از نمایش مجموعه «ستایش» یا قبل از اخبار ساعت ۱۹ و ۲۲ که همین موضوع می‌تواند روی مخاطبان تاثیر بگذارد. مخصوصا چون پیش از این سابقه نداشته است که برای فیلم کوتاه تیزر پخش شود، با این کار فیلم‌های کوتاه جدی گرفته می‌شوند و فکر می‌کنم به فیلم کوتاه مشروعیت داده شده است».

میثم عباسی، کارگردان «پرگار» که فیلم او هم در بسته «پنجگاه» قرار دارد، از اینکه صداوسیما از فیلم‌های کوتاه حمایت کرده است، اظهار خوشحالی کرد و آن را بازشدن مسیری برای فیلم‌سازان بعدی دانست.

او به سایت هنروتجربه عنوان کرد که با پخش تیزر فیلم‌های کوتاه از صداوسیما، مخاطبان متوجه می‌شوند چنین فیلم‌هایی را هم می‌توانند در سینما تماشا کنند و بذری است که کاشته شده و به مرور جواب می‌دهد.

او البته به نکته‌ای نیز درباره نحوه پخش این تیزرها اشاره داشت:«زمان و مکان پخش این تیزرها در یک جدول در اختیار ما قرار گرفته است اما همه تیزرها براساس این جدول پخش نمی‌شوند. وقتی پیگیر این موضوع شدیم به ما گفته شد از آنجاکه پخش تیزرها به صورت رایگان است و جنبه حمایتی دارد، تیزرهایی که برای پخش، هزینه داده‌اند در اولویت قرار دارند و چنانچه در بسته آگهی‌ها زمان کافی باشد، تیزر ما هم طبق جدول منتشر می‌شود. با همه اینها باز هم از اینکه تیزرهایمان از تلویزیون پخش می‌شود، خوشحالیم و فکر می‌کنم همین هم غنیمت است».

بسته فیلم‌های کوتاه «پنجگاه» شامل پنج فیلم «باران‌های گاه‌به‌گاه» به کارگردانی کاوه دانشمند، «پانصد مثقال طلا» به کارگردانی شهرزاد دادگر، «پرده توری» به کارگردانی آرش محمودی، «پرگار» به کارگردانی میثم عباسی و «ملاقات محرمانه خانم و آقا» به کارگردانی سیدسجاد حسینی است.