هنروتجربه: مهلت معرفی نمایندگان کشورهای مختلف برای اسکار بین‌المللی یکم اکتبر به پایان رسید. طبق آخرین گزارش‌ها تاکنون ۸۵ کشور نماینده خود را اعلام کرده‌اند البته و با توجه به اعلام رسمی چند روز آینده آکادمی اسکار، احتمال اضافه شدن چند کشور دیگر نیز همچنان وجود دارد.

در این میان فیلم‌هایی چون «انگل» به کارگردانی بونگ جون هو که نخل طلای کن را به کره جنوبی برد و «درد و افتخار» ساخته کارگردان اسپانیایی پدرو آلمودوار شانس بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند.اگرچه امسال فرانسه هم با معرفی درام «بینوایان» اثر لاج لی به جای «پرتره بانویی در آتش» ساخته تحسین‌شده سِلین سیاما که برنده نخل طلای فیلم‌نامه کن شد، همه را غافلگیر کرد البته «بینوایان» هم در کن جایزه هیات داوران را نصیب خود کرد.

از ایران هم معرفی مستند«درجستجوی فریده» به کارگردانی آزاده موسوی و کوروش عطایی واکنش‌های متفاوتی را برانگیخت. ایران تاکنون بیست و پنج بار در رقابت اسکار حضور داشته و این برای اولین بار است که یک مستند را برای حضور در این رویداد انتخاب کرده‌است. مستندی ۸۸ دقیقه‌ای که تاکنون در جشنواره‌های معتبری حضور یافته و با استقبال تماشاگران روبه‌رو شده‌است. این مستند که در گروه هنروتجربه اکران شد،جوایزی را هم از جشنواره‌های مختلف دریافت کرده‌است.ایران در رقابت‌های  قبلی خود سه بار به جمع نامزدهای نهایی راه یافته و دو بار هم با فیلم‌های «جدایی نادر از سیمین» در سال ۲۰۱۲ و «فروشنده» سال ۲۰۱۷ هردو به کارگردانی اصغر فرهادی موفق به کسب این جایزه شده است.

در میان کشورهایی که فیلم‌های خود را به اسکار معرفی کرده‌اند، به جز ایران چهار کشور دیگر نیز به معرفی مستندهای خود مبادرت کرده‌اند.بلاروس در چهارمین حضورش در اسکار مستند«اولین اجرا» به کارگردانی آناستازیا میروشنیچنکو را انتخاب کرده‌است. این مستند درباره ۹ زن زندانی در یک ندامتگاه است که داوطلب بازی در یک نمایش صحنه‌ای می‌شوند.

لیتوانی با مستند «پل‌های زمان» ساخته کریستینه بریدی و اودریوس استونیس در اسکار شرکت می‌کند.مستندی که شاعران سینمایی موج نوی بالتیک می‌پردازد.

مقدونیه شمالی یک مستند زیست محیطی را برای شانزدهمین حضور خود در اسکار انتخاب کرده‌است. «سرزمین عسل» ساخته لیوبومیر استفانوف و تامارا کوتفسکا مستندی ۹۰ دقیقه‌ای درباره عسل و چگونگی تهیه آن در مقدونیه است.

مستند معرفی شده توسط یونان در چهلمین حضورش در اسکار هم عنوان غریبی دارد،«وقتی گوجه‌فرنگی‌ها با واگنر روبه‌رو شدند» ساخته ماریانو اکونومو. این مستند درباره یک دهکده یونانی است که کشت گوجه‌فرنگی ارگانیک جایگاهش را در بازار جهانی تغییر می‌دهد.

از میان کشورهایی که امسال در اسکار ۲۰۲۰ نماینده دارند، کشورهای ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، ژاپن، سوئد، دانمارک، روسیه، هلند، آلمان، مجارستان، جمهوری چک، سوئیس، آرژانتین، اتریش، ایران، کانادا، شیلی، لهستان، مکزیک، الجزایر، تایوان، آفریقای جنوبی، بوسنی و هرزگوین و ساحل عاج سابقه کسب جایزه در شاخه بهترین فیلم خارجی جوایز اسکار را دارند.در سال ۲۰۱۹ ، ۸۷ کشور و در سال ۲۰۱۸ رکورد ۹۲ کشور در رقابت شاخه اسکار بهترین فیلم خارجی حضور داشتند.

آکادمی فهرست کامل اسامی را چند روز دیگر و پس از تایید ورود همه این فیلم‌ها و دارا بودن ویژگی‌های لازم اعلام می‌کند. فهرست نامزدهای اولیه شاخه بهترین فیلم خارجی (که از امسال به شاخه بهترین فیلم بین‌المللی تغییر نام داده است) شامل ۱۰ فیلم در ماه سپتامبر اعلام می‌شود و پنج فیلم راه یافته به جمع نامزدهای نهایی نیز  روز ۱۳ ژانویه (۲۳ دی‌ماه) مشخص می‌شود و مراسم اعطای جوایز نود و دومین دوره این رویداد سینمایی در تاریخ ۹ فوریه (بامداد دوشنبه ۲۱ بهمن) برگزار خواهد شد.

برچسب‌ها: