هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: «آن‌چه او گفت: هنر پالین کیل» نگاهی به زندگی و فعالیت‌های این منتقد شناخته‌شده سینما دارد، از اولین مراحل و بخش‌هایی که ممکن است برای اغلب آدم‌ها ناشناخته باشد (مثل برنامه رادیویی رایگان و کار در تبلیغات و تلاش نافرجام در نمایش‌نامه‌نویسی) تا عرصه نقدنویسی که همه او را با آن می‌شناسند.

در بخشی از مستند، حتی نقد معروف او بر «بانی و کلاید» بررسی می‌شود. پالین کیل یکی از منتقدانی بود که به تحسین اولین آثار فیلم‌سازان مؤلفی چون مارتین اسکورسیزی و برایان دی‌پالما پرداخت؛ و البته که نقدهای منفی‌اش بر آثار محبوبی چون «شوآ» (کلود لنزمن، ۱۹۸۵) و انبوهی دیگر از فیلم‌های برجسته بود که به حرفه‌اش ضربه زد.

جالب این‌که کیل نه‌فقط از طرفداران خشمگین نامه‌های تهدیدآمیز دریافت کرد بلکه از فیلم‌سازان برآشفته هم چنین پیام‌هایی می‌گرفت. در سوی دیگر هم گاهی با نامه‌های چاپلوسانه استعدادهایی روبه‌رو می‌شد که نظرشان تأمین شده بود و از نقدهای او خرسند شده بودند. نگفته نماند که او حتی شش ماه در اقدامی عجیب کوشید خودش فیلم‌سازی را آغاز کند و در این راه از وارن بیتی هم کمک گرفت ولی تلاش‌هایش به جایی نرسید.

«آن‌چه او گفت: هنر پالین کیل» از سیزدهم دسامبر (۲۲ آذر) به صورت محدود در لس‌آنجلس و از ۲۵ دسامبر (چهار دی) در نیویورک سیتی اکران می‌شود.

  • ایندی‌وایر