هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: لینکلیتر در واکنش به افشاگری جولی دلپی مبنی بر این‌که در سه‌گانه «پیش از» تا قسمت سوم «پیش از نیمه‌شب» (۲۰۱۳) دستمزد برابری نگرفته، بیانیه‌ای منتشر کرده است.

دلپی این موضوع را در جریان گفت‌وگوی ویدیویی با «ورایتی» در جشنواره زوریخ مطرح کرد. این بازیگر که در نگارش فیلم‌نامه‌های «پیش از غروب» و «پیش از نیمه‌شب» سهم داشته (و هر دو نامزدی اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی را به دست آوردند) اشاره کرده است که شاید یک‌دهم دستمزد ایتن هاک در «پیش از طلوع» را گرفته باشد و احتمالاً نیمی از دستمزد هاک در «پیش از غروب»؛ و در ادامه افزوده: «برای فیلم سوم گفتم اگر دستمزد برابری نگیرم، کار نمی‌کنم.»

لینکلیتر هم چنین توضیح داده است: «نابرابری جنسی در پرداخت دستمزدها، مسأله بسیار مهمی در جامعه ماست و هر کارفرما و قانون‌گذاری باید هر کاری که می‌تواند انجام دهد تا این تبعیض برطرف شود؛ وضعیتی که باید یکی‌دو نسل قبل حل می‌شد… در این سه‌گانه هیچ‌کس پول زیادی نگرفت چون مستقل و بسیار کم‌هزینه بودند. در واقع هر یک از دو قسمت اول با دو میلیون و هفتصد هزار دلار ساخته شدند و حتی ایتن هاک هم از دستمزدش کاست تا بتواند در این پروژه‌ها حضور داشته باشد.»

او در ادامه می‌گوید: «مدیر برنامه‌های هر کسی می‌تواند درباره دستمزدها مذاکره کند و ایتن هاک در دو قسمت اول، فقط کمی بیش از دلپی دستمزد گرفت. در سال ۱۹۹۴ که جولی تازه داشت در ایالات متحده جای خودش را پیدا می‌کرد و هاک یکی از بزرگ‌ترین ستاره‌ها در رده سنی خودش بود، هیچ‌کس در گروه تولید این فیلم‌ها تصور نکرد که بی‌عدالتی صورت گرفته است…»

  • ایندی‌وایر