هنروتجربه:فیلم«سفر» به کارگردانی محمد الدراجی این روزها در گروه هنروتجربه در حال اکران است.

محمد الدراجی متولد ۱۹۷۸ در شهر بغداد و تحصیل‌کرده در دو رشته فیلم‌برداری و کارگردانی در انگلستان،فیلم‌هایی مانند «پسر بابل»، «زیر شن‌های بابل»، «در بازوان مادرم» و «عراق: جنگ، عشق، خدا، دیوانگی» را در کارنامه سینمایی خود دارد.آثار این کارگردان تاکنون در جشنواره‌های مختلفی از جمله برلین، کارلووی واری، ورشو، ساندنس، تریبکا، روتردام، سیاتل، اِدینبرو، شب‌های سیاه تالین، آسیا پاسیفیک اسکرین، استانبول، قاهره، بروکلین و… به نمایش درآمده و جوایز مختلفی نیز دریافت کرده است.

«سفر» داستان دختری را روایت می‌کند که می‌خواهد بمب‌گذار انتحاری باشد و در سال ۲۰۰۶ ایستگاه قطاری را منفجر کند. ناگهان همه چیز در آن لحظه متوقف می‌شود و ما به سفری می‌رویم و با شخصیت‌هایی آشنا می‌شویم. این کارگردان در گفت‌وگویی داستان دختری که بمب‌گذار انتحاری باشد را به خودی خود جذاب عنوان و آن را دلیلی بر ساخت این فیلم مطرح کرده‌است.

الدراجی که در انگلستان تحصیل کرده‌است، دلیل بازگشتش به عراق را برای فیلم‌سازی چنین توضیح داد:«همیشه با یک هدف دلم می‌خواست در انگلستان فیلم‌سازی بخوانم اینکه به کشورم برگردم. احساس می‌کنم در کشورم فیلم‌ساز بهتری هستم تا اینکه در انگلستان یا هر کشور اروپایی دیگری می‌ماندم و فیلم می‌ساختم. در انگلستان یک کمپانی تولید فیلم دارم، اما تصمیم گرفتم درباره خودم و دغدغه‌هایم فیلم بسازم. نمی‌خواهم مشهور باشم. دلم می‌خواست درباره زندگی فیلم‌سازی کنم. می‌خواستم به مضامینی بپردازم که به آن‌ها باور دارم».

این کارگردان که خود را فیلم‌ساز نسل جنگ می‌داند، درباره پرداختن به جنگ عنوان کرد:«در دوران جنگ بزرگ شدم و جنگ بخشی از وجود من است. احساس می‌کنم فیلمساز نسل جنگ هستم. به همین دلیل جنگ را در فیلم‌های من می‌بینید».

الدراجی که از میهمانان جشنواره جهانی فیلم فجر بود، سبک فیلم‌سازی‌اش را شبیه کارگردان‌های ایرانی توصیف کرد:«رویکردی واقع‌گرایانه و شاعرانه دارم. به همین دلیل خیلی‌ها سبک فیلم‌سازی من را به فیلم‌سازان ایرانی‌ نزدیک می‌دانند». و به عنوان فیلم‌سازان محبوبش هم از مارتین اسکورسیزی، یوسف شاهین، عباس کیارستمی، امیر کوستوریتسا…نام برده است.

زهرا غندور:دوست داشتم ذهنیت این زنان را درک کنم
نقش اول زن فیلم «سفر» را زهرا غندور بازی می‌کند که حضور در این فیلم اولین تجربه بازیگری‌اش محسوب می‌شود.او که در این فیلم نقش یک بمب‌گذار انتحاری را بازی می‌کند، درباره شخصیتی که نقشش را بازی کرد،توضیح داد:«شخصیت سارا تصمیم می‌گیرد خودش را در ایستگاه مرکزی قطار بغداد منفجر کند. وقتی به ایستگاه می‌رسد اتفاقاتی برای او می‌افتد. بنابراین در تصمیمی که گرفته مردد می‌ماند. آیا باید خودش را منفجر کند؟ این تصمیم سختی برای سارا است. در این روند بیشتر درباره مذهب یاد می‌گیرد».

او سپس درباره چگونگی نزدیک شدن به چنین شخصیتی عنوان کرد:«محمد الدراجی سه و سال نیم روی شخصیت‌پردازی کار کرده بود. کار راحتی نبود. می‌دانید بمب‌گذاران انتحاری زیادی هستند که در میان آن‌ها زنان نیز هستند. ما با خوش‌شانسی نوار صدای زنان بمب‌گذار که با پلیس صحبت کرده بودند، به دست آوردیم. نحوه حرف زدن آن‌ها و اعتقادات آن‌ها را مورد بررسی قرار دادیم. دوست داشتم ذهنیت این زنان را درک کنم و چرایی و نحوه بمب‌گذاری انتحاری آن‌ها را بفهمم. این‌ها در تحقیقات به من کمک کرد تا بفهمم چرا زنان که باید رقت قلب بیشتری داشته باشند راحت‌تر بمب‌گذار انتحاری می‌شوند و چنین کارهای بدی انجام می‌دهند. دیوانه‌کننده است. من حتی به مدل حرکات آن‌ها توجه کردم و یاد گرفتم مانند آن‌ها راه بروم. درباره ذهنیت چنین مردم افراطی مطالعاتی نیز داشتم».

منبع:سایت جشنواره جهانی فیلم فجر