هنر و تجربه: نامزدهای اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان سال ۲۰۲۰ از میان نمایندگان رسمی ۹۳ کشور انتخاب خواهند شد که نه‌فقط بالاتر از شمار نمایندگان سال گذشته (۸۷ فیلم) است بلکه رکورد ۹۲ فیلم سال ۲۰۱۷ را هم شکست.

رقبای این بخش که از امسال به جای «بهترین فیلم خارجی‌زبان» / Best Foreign Language Film با عنوان «بهترین فیلم بلند بین‌المللی» / Best International Feature Film شناخته خواهند شد، باید فیلمی با مدت زمانی بالای چهل دقیقه، تولیدشده در خارج از ایالات متحده و با دیالوگ‌های غالباً غیرانگلیسی باشد.

امسال کشورهای غنا، نیجریه و ازبکستان برای اولین بار در این بخش شرکت می‌کنند و نماینده اوگاندا شرایط لازم برای رقابت را نداشت؛ و البته دو کشور چین و سنگال هم در آخرین لحظه و روز اول اکتبر (نهم مهر) نماینده‌های خود را معرفی کردند. اوایل سال میلادی جاری بود که هیأت مدیره آکادمی به تغییر نام این جایزه رأی داد و قرار شد که فهرست کوتاه این بخش هم از نه فیلم به ده فیلم افزایش پیدا کند.

مستند «در جست‌وجوی فریده» (۱۳۹۷) به کارگردانی آزاده موسوی و کوروش عطایی که در گروه هنروتجربه اکران شد نماینده رسمی سینمای ایران در مراسم آکادمی یا همان اسکار ۲۰۲۰ است.

  • ایندی‌وایر