هنروتجربه:پوسترمستند بلند «زمستان است» به کارگردانی مهرداد زاهدیان و تهیه‌کنندگی پیروز حناچی رونمایی شد.

در آستانه برگزاری مراسم رونمایی مستند «زمستان است» با همکاری گروه هنروتجربه و موزه سینما پوستر و تیزر این فیلم از سوی ایمان یاری طراحی و تیزر آن هم توسط مهرداد زاهدیان ساخته شده است.

مستند «زمستان است» به خیابان لاله زار به عنوان نمادی از تجددخواهی در ایران می‌پردازد و در خلاصه موضوع آن آمده‌است:«این خیابان یکی از شاخص‌ترین نمونه‌ها در ایران است که به عنوان نمادی از میل به تجددطلبی، قابل مطالعه است. این خیابان محلی برای تجربه فضای مدرن و غربی در دل تهران بود؛ همچنان که کانونی بود برای تجمع روشنفکران، دفاتر روزنامه‌ها، تئاترهایی که به مضامین ادبی، فلسفی، سیاسی توجه می‌کردند و سینماهایی که آخرین تولیدات سینمایی را به نمایش می‌گذاشتند. در واقع مجموعه‌ای از عناصر مختلف که این خیابان را به گذرگاهی فرهنگی مبدل می‌کرد. با وقوع کودتای سال ۱۳۳۲ و افزایش جمعیت پایتخت، لاله‌زار آرام آرام هویتی تازه به خود دید. هویت پیشین محو شد و ابتذالی بازاری به جای آن نشست. امروزه لاله‌زار در انبوهی از بنگاه‌های اقتصادی و بی‌هویتی محض گم شده است. همان سرنوشتی که مشابه آن برای نیات و اهداف تجددخواهی رقم خورد».

ایمان یاری طراح پوستر این مستند درباره عناصر به کار رفته در طراحی این پوستر توضیح داد:«فیلم «زمستان است زندگی یکی از خیابان‌های شاخص ایران را روایت می‌کند. لاله‌زار؛ خیابانی که از دل یک باغ ایرانی زاده می‌شود و در مسیر تجدد تا اوج قابل دسترس زمان خود پیش می‌رود و در نهایت در مسیر تاریخ خاموش می‌شود. ولی خاطره‌ای که از آن در اذهان باقی مانده هم‌چنان همان لاله‌زار روزهای اوج است و با شنیده شدن نامش، حجمی از خاطرات دیده و شنیده شده، همراه با حسرت و افسوس بر ذهن آوار می‌شود. گویی چیزی در پس ذهن ما هم‌چنان دوست دارد «آن لاله‌زار» را «زنده» تصور کند. در طراحی این پوستر سعی شده خاطره‌ آن روزها با استفاده از نماد باغ و طبیعت در میان شهری خاموش، جریان داشتن زندگی در این فضای شهری را تداعی کند. رنگ سفید با خطوط سرد نیز به عنوان زمینه‌ غالب پوستر، به دلیل همخوانی با نام فیلم انتخاب شده است.»

مستند بلند «زمستان است» تاکنون موفق به کسب تندیس شایستگی بهترین فیلم مستند بیست و یکمین جشن بزرگ خانه سینما و نشان شیر سنگی بهترین پژوهش و بهترین فیلم مستند بلند از یازدهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران شده است.

مراسم رونمایی مستند«زمستان است» به کارگردانی مهرداد زاهدیان و تهیه‌کنندگی پیروز حناچی چهارشنبه هفدهم مهرماه ساعت ۱۹ با همکاری موزه سینما و گروه سینمایی هنروتجربه برگزار می‌شود.در این برنامه عوامل فیلم، اهالی سینمای مستند، منتقدان سینما و اصحاب رسانه حضور دارند.

 

برچسب‌ها: