هنروتجربه:کارگاه «فیلم‌سازی فیلم هنری از تولید تا اکران» با حضور مدیرعامل کنفدراسیون سینمای هنری و محسن امیریوسفی روز یکشنبه، ۲۱ مهر در خانه هنرمندان برگزار می‌شود.

روز سینماهای خانه هنر اروپا یکشنبه، ۲۱ مهر همزمان درخانه هنرمندان ایران، پردیس سیتی سنتر اصفهان،پردیس گلستان شیراز،پردیس ستاره باران تبریز،پردیس هویزه مشهد،سینما لبخند کیش،تماشاخانه پارس کرمان و پردیس اکومال کرج برگزار می‌شود. در این روز علاوه‌بر نمایش فیلم «محوشدگی» به کارگردانی فاتح آکین کارگاهی نیز ساعت ۱۸ با حضور کریستین برویر مدیرعامل کنفدراسیون بین‌المللی سینمای هنری و محسن امیریوسفی، کارگردان ایرانی با موضوع فیلم هنری برگزار می‌شود.

گروه هنروتجربه سال گذشته نیز روز سینمای هنری اروپا را با نمایش فیلم «آن‌سوی امید» به کارگردانی آکی کوریسماکی و برپایی کارگاه فیلم‌سازی با حضور علیرضا شجاع­ نوری تهیه‌کننده سینما و کاتارینا ووپپرمن طراح تولید فیلم برگزار کرده بود.

برگزاری چنین روزی در سال ۲۰۱۶ از سوی کنفدراسیون بین‌المللی سینمای هنری(CICAE)  بنیان گذاشته شد و امسال چهارمین دوره آن با عنوان «سینماهای خانه هنر اروپا۲۰۱۹» برپا می‌شود.

کنفدراسیون بین‌المللی سینمای هنری (CICAE)در سال ۱۹۵۵ توسط انجمن‌های ملی سینماهای هنری آلمان،فرانسه،هلند و سوئیس تأسیس شد. از اهداف این کنفدراسیون می‌توان به ترغیب سینماهای هنری برای گرد هم آمدن زیر یک سقف مشترک در سطح ملی و بین المللی،کسب حمایت برای فیلم‌های هنری از طرف نهادهای دولتی، رونق توزیع فیلم‌های با کیفیت همه کشورها در سرتاسر جهان،ارتقاء نمایش فیلم‌های هنری به منظور افزایش مخاطبان و رونق تولید از طریق ابتکارات فرهنگی هدفمند اشاره کرد. گروه سینمایی هنر و تجربه نیز از اعضای کنفدراسیون بین­‌المللی سینمای هنری است.

این کنفدراسیون توسط شورای اروپا به رسمیت شناخته شده‌است و در دفتر شورای بین‌المللی تلویزیون، فیلم و ارتباطات سمعی و بصری (IFTC)یونسکو قرار دارد و عضو انجمن Media Salles است و از زمان آغاز به کار Coalition française pour la diversité culturelle در سال ۲۰۰۳ به عضویت آن درآمده است. کنفدراسیون بین‌المللی سینمای هنری همچنین با سینماهای Europa همکاری می کند، و توسط سازمان‌هایی از جمله یونسکو، برنامه MEDIA اتحادیه اروپا،CNC  فرانسه، FFA  آلمان،DGC ایتالیا پشتیبانی می‌شود. در حال حاضر این کنفدراسیون بیش از دو هزار سینما را در ۴۴ کشور جهان متحد کرده  و دارای ۲۲ جشنواره در ۹ کشور از جهان و ۱۲ جایزه هنری سینما است.