هنروتجربه:آرمین ایثاریان در نشست نقد و بررسی مستند «اسرار دریاچه» در پردیس هویزه مشهد عنوان کرد که راش‌هایی از نقاط دیگر تخت سلیمان هم وجود دارد اما قصد آن‌ها در این فیلم فقط شناسایی دریاچه بوده است.

مستند بلند «اسرار دریاچه» با رویکرد علمی پژوهشی به معرفی منطقه باستانی تخت سلیمان و دریاچه‌ آن در استان آذربایجان غربی می‌پردازد. دریاچه‌ای عمیق با داستان‌های و افسانه‌های بسیاری درباره گنج‌های سلسله‌های مختلف تاریخی که به‌خاطر سمی بودن آب آن و قرارگیری در ارتفاع، تاکنون دست‌نیافتنی بوده و هیچ‌کس به اعماق آن نرسیده‌است. نشست نقد و بررسی این فیلم شنبه ۲۰ مهرماه با حضور آرمین ایثاریان، کارگردان و تهیه‌کننده «اسرار دریاچه» در پردیس هویزه مشهد برگزار شد.

«اسرار دریاچه» ششمین مستندی است که درباره منطقه تاریخی تخت سلیمان ساخته شده‌است. به گفته ایثاریان در پنج مستند قبلی، بیشتر به جنبه‌های مردم نگارانه و جنبه‌های اسطوره‌ای منطقه و هم‌چنین معرفی منطقه باستانی تخت سلیمان پرداخته شده‌است و هیچ‌کدام از این فیلم‌ها رویکرد پژوهشی و علمی برای اکتشاف اعماق دریاچه تخت سلیمان نداشته‌اند. موضوعی که فیلم «اسرار دریاچه» براساس آن طراحی شده‌ است.

این کارگردان در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به مسموم بودن آب دریاچه به گاز آرسنیک، درباره نحوه ورود به آن توضیح داد:«ما در ابتدا با بررسی منطقه و نقشه‌برداری‌های مختلف نقشه سه بعدی دریاچه را به‌دست آوردیم. بعد از آن نیز باید ریسک ورود به آب را می‌پذیرفتیم و در چند مرحله تا عمق‌های مختلف غواصی کردیم. در این بین وقتی به عمق ۴۲ متری رسیدیم، دو نفر از غواصان‌مان دچار حادثه شدند و بیشتر پایین رفتن در عمق دریاچه ممکن است به قیمت از دست دادن جان‌مان تمام شود، بنابراین یک دستگاه کوچک زیردریایی از کانادا خریداری و از عمق ۴۲ متر تا تراز ۷۷ متر را با این زیردریایی فیلم‌برداری کردیم».

او ادامه داد:«چندسال پیش یک‌بار، یکی از متخصصین سازمان میراث فرهنگی تا عمق ۱۲ تا ۱۵ متری دریاچه را غواصی کرده‌ بود که فیلم واضحی از همین عمق هم در دست نیست».

ایثاریان در ادامه صحبت‌هایش درباره چگونگی شکل‌گیری ایده ساخت فیلم «اسرار دریاچه» توضیح داد:«سال ۷۵ که دانشجو بودم، دانشگاه ما را به منطقه تخت سلیمان برد. همان زمان افسانه‌هایی که بومی‌ها درباره این منطقه می‌گفتند و هم‌چنین این‌که کسی تا به حال به پایین دریاچه نرسیده‌ است برای من جذاب بود. در واقع همان زمان جرقه‌های ساخت این فیلم در ذهنم ایجاد شد».

او در پاسخ به سوالی مبنی بر دلیل نپرداختن به وجوه دیگر منطقه تخت سلیمان نیز گفت:«ما ۷۰۰ دقیقه راش قابل استفاده داریم که می‌توانیم براساس آن از منظرهای مختلفی چون میل پیدا کردن گنج در منطقه، نوع بافت جانوری و گیاهی و همچنین رویاها و افسانه‌های مردم بومی درباره تخت سلیمان فیلم بسازیم. اما در این فیلم خاص ما فقط قصدمان شناسایی دریاچه بود».