هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: مارتین اسکورسیزی که به‌تازگی برای عرضه فیلم جدیدش «مرد ایرلندی» به لندن رفته، همچنان بر موضع قبلی خود در خصوص جهان سینمایی مارول اصرار دارد.

در جریان نشست خبری‌ای که در جشنواره فیلم لندن BFI برپا شد، این فیلم‌ساز برنده اسکار – که پیش از این فیلم‌های «جهان سینمایی مارول» را معادل پشمک‌های پارک‌های تفریحی دانسته بود – چنین گفت: «سالن‌های سینما به پارک‌های سرگرمی و فانفار بدل شده‌اند. البته اشکالی هم ندارد و خوب است اما نباید به هر چیزی جز این حمله‌ور شود و ماهیت همه چیز به خطر بیفتد… خوب است و اشکالی ندارد برای کسانی که از این نوع فیلم لذت می‌برند. اصلاً با اخبار و اطلاعاتی که درباره این پروژه‌ها دارم، کار سازندگان‌شان را هم تحسین می‌کنم؛ اما علاقه‌ای به این چیزها ندارم، به همین سادگی. این فیلم‌ها نوع دیگری از تماشاگران را پدید می‌آورند که فکر می‌کنند سینما همین چیزهاست.»

اسکورسیزی در ادامه صحبت‌هایش باز هم به طرق مختلف بر این موضع خود پافشاری کرد و نشان داد که واقعاً با فیلم‌های عظیم ابرقهرمانی مشکل اساسی دارد: «این سینما نیست، چیز دیگری است؛ و ما نباید مورد هجوم آن قرار بگیریم. ما به سینماهایی احتیاج داریم که فیلم‌هایی را به نمایش درآورند که داستان می‌گویند و نقالی می‌کنند.»

این حرف‌ها در واقع تکرار بیانیه جنجالی اخیر کارگردان «رفقای خوب» و «راننده تاکسی» است که چندی پیش به «امپایر» گفته بود: «من این فیلم‌ها را نمی‌بینم. سعی کردم ولی… این فیلم‌ها سینما نیستند. اگر بخواهم صادق باشم، نزدیک‌ترین مثالی که برای‌شان پیدا می‌کنم، با در نظر گرفتن این‌که خوش‌ساخت هستند و بازیگران‌شان با توجه به شرایطی که در آن قرار می‌گیرند بهترین عملکردشان را دارند، پارک‌های تفریحی است. این سینمای بشری نیست که می‌کوشد تجربه‌های احساسی و روان‌شناختی را به دیگری منتقل کند.»

مارتین اسکورسیزی با «مرد ایرلندی» که جشنواره نیویورک ۲۰۱۹ را افتتاح کرد، بسیار تحسین شده و پس از سال‌ها فیلمی ساخته است که انگار کم‌تر کسی می‌تواند آن را کم‌تر از یک اثر فوق‌العاده دوست داشته باشد، چه برسد به این‌که بگوییم آن را دوست نداشته باشد! امتیاز میانگین سی منتقد «متاکریتیک» ۹۴ از صد است و پایین‌ترین امتیاز فیلم هشت از ده است. در «راتن تومیتوز» هم صددرصد آرا (۶۹ نقد) مثبت هستند و امتیاز میانگین نود از صد حاصل شده است.

اسکورسیزی در خصوص حمایت نتفلیکس و همکاری با این غول عرضه پخش مجازی و آنلاین هم می‌گوید: «توافق ما  برخورداری از حمایت کمپانی‌ای بود که می‌گفت هیچ مداخله‌ای در کار شما نمی‌شود و می‌توانید فیلم را همان طور که می‌خواهید بسازید، فقط پس از اکران، فیلم‌تان به صورت مجازی در سراسر جهان عرضه می‌شود. ما هم شانس خودمان را امتحان کردیم.»

«مرد ایرلندی» از اول نوامبر (دهم آبان) در سینماها اکران می‌شود و از ۲۷ نوامبر (ششم آذر) در نتفلیکس عرضه می‌شود تا خانواده‌ها بتوانند برای روز شکرگزاری این اثر سینمایی سه‌ونیم ساعته را در خانه‌های‌شان به تماشا بنشینند.

  • ایندی‌وایر