هنر و تجربه: فیلم‌های خارجی‌زبان و خاص، در یک سال گذشته کم‌تر از همیشه در سینماهای ایالات متحده مورد توجه بودند تا این‌که در هفته گذشته، «انگل» (جون‌هو بونگ) رکوردها را شکست و تحولی به وجود آورد.

فروش متوسط ۱۲۵ هزار دلاری این فیلم که نخل طلای جشنواره کن ۲۰۱۹ را برنده شد، در سه سالن سینمایی که در شهری‌های نیویورک و لس‌آنجلس دارد، بالاترین رقم فروش برای یک فیلم اکران محدود در سال ۲۰۱۹ است. علاوه بر این‌که از سال ۲۰۱۶ و پس از نمایش محدود «لالا لند»، بالاترین فروش در سه سالن یا بیش‌تر به شمار می‌رود؛ گرچه نمی‌توان با افزایش سالن‌های «انگل» در هفته‌های آتی با اطمینان از رکوردشکنی‌های حتمی‌اش گفت و باید منتظر ماند و دید که این استقبال گسترده تا کی و به چه میزان ادامه دارد.

«درد و افتخار» اثر جدید فیلم‌ساز مؤلف اسپانیایی، پدرو آلمودووار، هم بهتر از حد انتظار در گیشه عمل کرده است و در اولین هفته از افزایش تعداد سالن‌هایش (با توجه به این‌که فیلمی با زیرنویس انگلیسی است) با استقبالی قابل توجه روبه‌رو شده است. در این میان، موزیکال «جودی» هم در هفته سوم اکرانش خوب می‌فروشد.

چنین به نظر می‌رسد که با سروصدایی که پیرامون «انگل» به‌پا شده است و موفقیت‌های بعدی‌ای که برای فیلم در سایر محافل هنری و جوایز آخر سال پیش‌بینی می‌شود، این فیلم می‌تواند در ادامه عملکردش در گیشه به رکورد فروشی دست پیدا کند که دست‌کم در سالیان اخیر نمونه‌ای نداشته است.

  • ایندی‌وایر