هنروتجربه:محمد اطبایی، پخش‌کننده بین‌المللی سینمای ایران درباره حضور سینمای ایران در در سی و پنجمین دوره جشنواره فیلم «ورشو» و هم‎چنین استقبال از نمایش فیلم «مسخره‌باز» توضیحاتی را ارائه داد.

محمد اطبایی، پخش‌کننده بین‌المللی سینمای ایران درباره حضور سینمای ایران در سی و پنجمین دوره جشنواره فیلم «ورشو» به ایرنا گفت:«در این دوره از جشنواره فیلم «ورشو»، از ایران تنها فیلم «مسخره‌باز» به کارگردانی همایون غنی‌زاده در بخش مسابقه اصلی حضور دارد. فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» نیز در بخش غیررقابتی این دوره از جشنواره شرکت کرده است و هر فیلم طبق قانون جشنواره چهار بار نمایش داده می‌شوند».

این پخش کننده بین‌المللی سینمای ایران با بیان اینکه هر چهار اکران فیلم سینمایی «مسخره‌باز» در جشنواره انجام شده است، عنوان کرد:«خوشبختانه استقبال بسیار خوبی از فیلم «مسخره‌باز» شده و تمامی چهارنمایش با فروش کامل بلیت‌ها و سالن پر برگزار شده است. در این دوره از جشنواره فیلم ورشو آثاری از کارگردانان بزرگ در جشنواره حضور دارد که در مقایسه با استقبال مخاطبان از آنها با فیلم «مسخره‌باز» باید بدون اغراق گفت که هیچ فیلمی به اندازه «مسخره‌باز» مورد توجه مخاطبان قرار نگرفته است».

او با اشاره به اینکه کمدی سیاه و فضای فانتزی که در فیلم «مسخره‌باز» روایت می‌شود مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است، گفت:«تا زمان اختتامیه خیلی نمی‌توان پیش‌بینی کرد که جوایز مهم جشنواره به فیلم ایرانی خواهد رسید یا نه اما همه ما بازخوردهای خوبی از مخاطبان فیلم و مدیران جشنواره گرفته‌ایم. تا کنون اصغر فرهادی و پرویز شهبازی از ایران جایزه جشنواره ورشو را دریافت کره‌اند و امیدواریم همایون غنی‌زاده که البته در سینما کمتر شناخته شده است در جشنواره ورشو موفق عمل کند».

اطبایی درباره جزئیات بیشتر حضور «مسخره‌باز» در این رویداد گفت:«بعد از هر ۴ نمایش فیلم در جشنواره چهار نشست خبری نیز برگزار شد و از نوع سوالات مخاطبان لهستانی پیدا بود که در این کشور سینما به صورت جدی دنبال می‌شود و لهستانی‌ها مخاطبان خاصی در دنیا هستند».

او در معرفی جوایز جشنواره فیلم ورشو توضیح داد:«در این جشنواره سه جایزه، بهترین کارگرانی، جایزه ویژه هیات داوران و جایزه بزرگ ورشو اهدا می‌شود. البته در بخش‌های مختلف نیز جوایز دیگری اهدا خواهد شد اما مسخره باز در بخش «نتپک» (جایزه‌ شبکه‌ توسعه سینمای آسیا) نیز شانس دریافت جایزه را دارد».

اطبایی درباره استقبال از فیلم «متری شیش و نیم» در این جشنواره نیز، گفت:«این فیلم نیز چهار نمایش در بخش غیررقابتی جشنواره ورشو داشت که استقبال خوبی از آن شد. البته با توجه به اینکه در بخش غیررقابتی حضور داشت صندلی سالن‌های نمایش به طور کامل پُر نشد اما استقال خوبی هم از این فیلم توسط مخاطبان لهستانی‌ها شد».

سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی ورشو از ۱۹ تا ۲۸ مهر (۱۱ تا ۲۰ اکتبر) در لهستان برگزار می‌شود.