هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: فیلم‌هایی که بر اساس کتاب‌های مصور ساخته می‌شوند معمولا با صحنه‌های حذف‌شده و فصل‌های طولانی‌تر به صورت مجازی عرضه می‌شوند؛ اتفاقی که درباره «جوکر» روی نخواهد داد!

تاد فیلیپس کارگردان در گفت‌وگویی با «کولایدر» ایده نسخه کارگردان را به‌کل رد کرده است و گفته: «من از نسخه‌های طولانی‌تر متنفرم؛ از صحنه‌های حذف‌شده هم همین طور. حتما دلیلی بوده که آن‌ها حذف شده‌اند. این فیلم دقیقاً همانی است که می‌خواستم و هرگز صحنه حذف‌شده‌ای را عرضه نخواهم کرد».

البته تمایل نداشتن فیلیپس به این معنی نیست که صحنه‌های حذف‌شده «جوکر» وجود خارجی ندارند. به عنوان مثال، فیلیپس در این گفت‌وگو اشاره کرده است که صحنه‌ای که شخصیت واکین فینیکس پشت پرده ظاهر می‌شود تا در برنامه گفت‌وگومحور موری فرانکلین ظاهر شود، بارها و بارها گرفته شد و فینیکس هر بار با کمی تفاوت صحنه را بازی کرد: «با این‌که صحنه‌های حذف‌شده را دوست ندارم ولی در نهایت مجبور شدیم این‌ها را هم کنار بگذاریم. ما سیزده بار خوشامدگویی‌هایی فرانکلین به جوکر را ضبط کردیم که همه متفاوت و جالب‌اند و حتی از خودم دوباره پرسیدم که چرا از آن‌ها استفاده نکردم»؟!

البته مارتین اسکورسیزی هم با فیلیپس موافق است و ابتدای هفته در گفت‌وگو با «انترتینمنت ویکلی» گفته بود که «نسخه‌ای که اکران می‌شود نسخه کارگردان است… مگر این‌که سرمایه‌گذاران و استودیو فیلم را از کارگردان بگیرند…» در هر صورت باید منتظر ماند و دید که کمپانی وارنر هم طبق نظر فیلیپس عمل می‌کند و درباره نسخه نمایش خانگی و مجازی «جوکر» تصمیم دیگری می‌گیرد.

  • ایندی‌وایر