هنروتجربه: کن لوچ کارگردان مستقل و مولف انگلیسی که فیلم جدیدش «ببخشید جا ماندی» ماه آینده راهی سینماهای بریتانیا می‌شود، در جشنواره لومیر در لیون یک مستر کلاس برگزار کرد اما بیشتر به مسایل سیاسی پرداخت تا سینمایی.

لوچ که ۲  نخل طلای کن را تاکنون دریافت کرده است در بخشی از کلاس خود به وضعیت اروپا اشاره داشت : «به نظرم با فروپاشی سیستم اقتصادی، ما شاهد ظهور جناح راست در همه جا هستیم دقیقا همان طور که سال‌های پیش نیز همین وضعیت را دیدیم ».

لوچ آغاز حساسیت‌های سیاسی‌اش را از زمان  شروع به کار برای بی‌بی‌سی  در دهه ۱۹۶۰ دانست: «حقایق سیاسی که آن زمان درک کردم هر روز روشن‌ و روشن‌تر می‌شود. حقایقی که ساده هستند: جامعه ما به ۲ طبقه تقسیم می‌شود و یکی از دیگری سوء‌استفاده می‌کند».لوچ درباره الهامی که موجب شکل‌گیری فیلم اخیرش که نخستین بار در جشنواره کن امسال در ماه می اکران شد، هم صحبت کرد و گفت این فیلم تلاش‌های یک خانواده از طبقه کارگر را زیر فشار اقتصادی حیله‌گرانه بریتانیا نشان می‌دهد. او با نگاهی به وضعیت تلخ اقتصادی انگلستان افزود: «دو سوم از مشاغل جدید متزلزل هستند و کارفرمایان می‌توانند این هر زمان که خواستند کارگران را اخراج کنند».

کارگردان «من، دنیل بلیک» هم‌چنین عنوان کرد حفظ  وحدت برای اروپایی‌ها مهم است و با انتقاد از برگزیت گفت: «برگزیت یک دیوانگی است.وقتی در درون اتحادیه اروپا بودیم مشکلات بزرگی داشتیم، چه برسد که بخواهیم از آن بیرون بیاییم».

هالیوود ریپورتر