هنروتجربه:فرانسیس فورد کوپولا هم در انتقاد از فیلم‌های مارول از مارتین اسکورسیزی حمایت کرد.

هفته پیش مارتین اسکورسیزی در نشست خبری جشنواره لندن، فیلم‌های «جهان سینمایی مارول» را با پشمکِ پارک‌های تفریحی قیاس کرد!

اظهار نظر اسکورسیزی (که البته از سوی او تازگی نداشت) بحث‌ها و اظهارنظرهایی را به راه انداخت و عملاً دو جبهه مخالف و موافق به وجود آورد؛ که حالا در جدیدترین نمونه، فیلم‌ساز مؤلفی چون فرانسیس فورد کوپولا وارد شده و از خجالت پادشاهی ابرقهرمان‌ها و «جهان سینمایی مارول» (که انگار در عرصه سینما یک دیکتاتوری را شکل داده) درآمده است.

کوپولای هشتادساله که برای دریافت جایزه دستاورد یک عمر فعالیت سینمایی به جشنواره لومیر در لیون فرانسه رفته، در این باره گفته است: «وقتی مارتین اسکورسیزی می‌گوید که فیلم‌های مارول سینما نیستند، درست می‌گوید چون ما انتظار داریم از سینما چیزی یاد بگیریم. توقع داریم چیزی به دست بیاوریم، دانشی، ارشادی، الهامی… فکر نمی‌کنم کسی از تماشای چندین‌وچند باره  فیلمهای مارول چیزی عایدش بشود. مارتین وقتی گفت این فیلم‌ها سینما نیستند، مهربانانه برخورد کرد. او نگفت این فیلم‌ها نفرت‌انگیزند که من همین الان گفتم.»

همان طور که اعلام شده بود، کارگردان فیلم درخشان «انگل» یعنی جون‌هو بونگ که امسال نخل طلای جشنواره کن را برنده شد، جایزه کوپولا را به او اهدا کرد و «اینک آخرالزمان»  محصول سال ۱۹۷۹(که نسخه نهایی‌اش امسال عرضه و نمایش داده شده)را یکی از شاهکارهایی خواند که باعث شد او کارگردان شود. بونگ به کوپولا گفت: «شما در حقیقت تجسم والاترین هدف من هستید.»

  • ایندی‌وایر