هنروتجربه:آخرین نمایش مستند «میدان جوانان سابق» به یاد و خاطره محمدرضا رستمی تقدیم شد و مینا اکبری در این مراسم عنوان کرد که فیلمش به انتخاب خود او از پرده سینماها کنار گذاشته می‌شود.

در آخرین نمایش این فیلم که روز دوشنبه ۲۹ مهرماه در سینما فرهنگ برگزار شد، مینا اکبری کارگردان، صادق روحانی و سیدعبدالجواد موسوی روزنامه‌نگار و الهه خسروی یگانه همسر محمدرضا رستمی درباره او صحبت کردند.

مینا اکبری، کارگردان این اثر با اعلام اینکه بعد ۱۸ هفته نمایش به درخواست خودش مستند «میدان جوانان سابق» از پرده سینماها کنار گذاشته شده است، گفت:«خوشحالم فیلمم در میان چنین استقبالی و به انتخاب خودم از پرده سینماها کنار گذاشته می‌شود؛ همانطور که خداحافظی و رفتنم از مطبوعات با استعفا و درخواست خودم صورت گرفت».

او در ادامه ضمن تقدیم این فیلم به یاد و خاطره محمدرضا رستمی روزنامه‌نگاری که سه سال پیش درگذشت، گفت:«هیچوقت سعادت همکاری با محمدرضا رستمی عزیز را نداشتم و شناختم از او از دو طریق صورت گرفت. اول در زمان فوت عباس کیارستمی که کمپینی برای نقد سیستم درمانی کشور راه‌اندازی کردیم  محمدرضا رستمی از  روزنامه‌نگارانی بود که از این کمپین حمایت کاملی کرد. نمی‌دانستم حمایت او برای پوشش اخبار کمپین خطای پزشکی، برای رضای عزیز چه تبعات و جنگی به همراه داشته همانطور که هرگز فکر نمی‌کردم چند ماه بعد خودش به خاطر خطای پزشکی ما را برای همیشه ترک کند.»

مینا اکبری درباره شناخت بیشتر از رستمی گفت:«شناخت شخصی‌تر من از محمدرضا رستمی به تصاویر خاطراتی‌ برمی‌گردد که الهه خسروی همسر او بارها و بارها برایم بازگو کرده و هر بار حسرت معاشرت با این روزنامه‌نگار دوست‌داشتنی را در دلم گذاشته است».

همچنین الهه خسروی یگانه، همسر محمدرضا رستمی و مشاور رسانه‌ای فیلم «میدان جوانان سابق» نیز درباره تاثیر کمپین خطای پزشکی که پس از فوت عباس کیارستمی پا گرفت بر آگاهی شخص او از حقوق شهروندی و اتفاقات پزشکی که منجر به فوت همسرش شد سخن گفت.

صادق روحانی نیز در این برنامه تلاقی اکران پایانی فیلم «میدان جوانان سابق» را با سالروز درگذشت محمدرضا رستمی را یک تصادف  خواند و گفت:«این فیلم روایتی بود  از رنج روزنامه‌نگاران و خبرنگاران ، که شاید یک نمونه بزرگ آن رضا رستمی بود. روزنامه‌نگاری که رنج و درد کشید، اما شرافت قلمش را نفروخت. این فیلم تصاویری را جلوی چشم من آورد که پیشتر محمدرضا رستمی آن را برایم شرح کرده بود. برای من که به واسطه اقتضای سنم امکان درک آن بهار روزنامه‌نگاری را نداشتم و فقط خزان روزنامه‌نگاری را دیده بودم، رضا محل وصل به آن بهار بود و اینکه بدانم این حال بدی که رسانه و مطبوعات ما را فراگرفته است اصالت ندارد».

سیدعبدالجواد موسوی هم در این برنامه گفت:«متاسفانه ظلمی که مطبوعات به نیروهای خلاق و هنرمندش می‌کند، آنجاست که آنها را از جایی که شایسته و بایسته‌شان هست جدا می‌کند. شاید اگر رضا رستمی کمی ازروزنامه‌نگاری فاصله می‌گرفت و مرگ‌ امانش می‌دهد چند کتاب شعر وداستان خوب به ادبیات ایران اضافه می‌شد».

موسوی در پایان ضمن تبریک به کارگردان «میدان جوانان سابق» به خاطر ساخت این فیلم مستند گفت:«بسیار خوشحالم که مینا اکبری هوشمندانه و به موقع از مطبوعات ایران خداحافظی کرد تا با ثبت یک روایت دقیق و دوست‌داشتنی به یادمان بیاورد که چه سختی‌ها و مصایبی بر روزنامه‌نگاران و روزنامه‌نگاری این مملکت گذشته است. امیدوارم خانم اکبری فیلم‎سازی را ادامه بدهد و آثار بعدی او هم با موفقیت‌ها بیشتر و مداوم‌تر همراه باشد».

مستند «میدان جوانان سابق» به کارگردانی مینا اکبری از خرداد سال جاری در سینماهای هنروتجربه آغاز شده بود.