هنروتجربه:کارگردان «زیر صفر مرزی» که در آن ناپدید شدن ســرداری در روزهــای آخــر جنــگ را روایت می‌کند، عنوان کرد که زیست علی هاشمی در افکار عمومی به نوع سلوکش برمی‌گردد.

مهدی افشارنیک، کارگردان مستند «زیر صفر مرزی» درباره دو پاره بودن فیلم و اینکه برخی معتقدند هر کدام از اپیزودها می‌توانست یک فیلم با جزییات و پرداخت بیشتر شود، به سایت جماران گفت:«طبیعی است که اینطور فکر نمی‌کنم چون مسئله نفت و جنگ در منطقه دشت آزادگان پیوستگی دارد. ما با این فیلم مردم را می‌بینیم و بعضا فکر می‌کنیم که اینها از هم جداست و پرداختش باید جدا باشد در صورتی که در آنجا ایندو مسئله پیوسته است. بعد هم خود مسئله علی هاشمی بود. علی هاشمی هم یک فرمانده جنگ است و هم یک اسطوره مردمی. من به هر دو آن نظر داشتم و رد هر دو را پی گرفتم».

او سپس به شخصیت علی هاشمی اشاره کرد:«من داستان آدمی را می‌بینم که از محله‌های ساده و معمولی و اتفاقا فقیرنشین اهواز برخاست. فرمانده مهمی در جنگ شد و روز آخر نبردش مردانه ایستاد و جا نزد. اینها برای من یک بردار است. زیست علی هاشمی در افکار و افواه عمومی به نوع سلوکش برمی‌گردد. به نوع ارتباطش با مردم و علاقه‌هایی که ایجاد کرده بود و یادهای خوبی که از خود به یاد گذاشته. خب قطعا این همان فرمانده است. اما اعتراف می‌کنم من شیفته نظامی‌گری هیچکسی نیستم از آن جمله علی هاشمی. انسانیت ، شجاعت و عشقی که به مردم و خاک‌شان داشته برای من ارزشش بیشتر از نظامی بودنش است. ارزش و احترام مردم هم به علی هاشمی فکر نمی‌کنم فقط به خاطر سردار بودنش باشد. چیزهایی از او به یاد دارند که کاملا انسانی و عاطفی است. نه خاطرات جنگی و نظامی».

او در پاسخ به اینکه محبوبیت علی هاشمی به دلیل عرب بودن اوست، عنوان کرد:«فقط بین اعراب که محبوب نیست. یک پلان از فیلم نشان می‌دهد بختیاری‌ها با لباس معروف‌شان توی تشییع جنازه علی هاشمی هستند. نه محبوب بودن علی هاشمی صرفا به خاطر عرب بودنش نیست. گرچه تاثیر دارد و نمی‌شود منکرش شد اما واقعا مرز قومیتی را رد کرده و بالاتر از اینجا ایستاده است».

افشارنیک همچنین درباره اینکه می‌خواهد مستندسازی را ادامه دهد، گفت:«چند سوژه مستند دارم که علاقه‌ام به آنها خیلی زیاد است. توجه به مستند در حال رشد است. انشاالله که یک روز این بخش هم در اندازه و شأن خودش دیده شود».