هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: اظهار نظرهای ضدمارولی فیلم‌سازان مؤلف و بزرگی چون مارتین اسکورسیزی و فرانسیس فورد کوپولا، واکنش‌هایی را از سوی سینماگران جوان در پی داشته است.

جیمز گان، نویسنده و کارگردان جوان دو فیلم اول از مجموعه «نگهبانان کهکشان» که در حال ساخت نسخه دیگری از فیلم ابرقهرمانی «جوخه انتحار» برای کمپانی وارنر هم هست، یکی از سینماگران جوانی است که با نظر اسکورسیزی و کوپولا مخالفت کرده است. او که همیشه پایه این جنجال‌های فضای اجتماعی بوده، چندی پیش به خاطر توییت‌هایش توسط دیزنی اخراج شد.

گان در صفحه اینستاگرامش نوشته است: «خیلی از بابابزرگ‌های ما فکر می‌کردند همه فیلم‌های گنگستری یکی هستند و اغلب آن‌ها را «نفرت‌انگیز» می‌خواندند. برخی هم این نظر را درباره وسترن‌ها داشتند و حتی می‌گفتند که فیلم‌های جان فورد، سم پکین‌پا و سرجو لئونه مثل هم هستند. به خاطر دارم که وقتی پیش عمویم از «جنگ‌های ستاره‌ای» دیوانه‌وار تعریف می‌کردم، گفت: زمانی این فیلم را دیدم که به‌ آن می‌گفتند «۲۰۰۱: ادیسه فضایی» که حسابی ملال‌آور بود! فیلم‌های ابرقهرمان‌ها هم آثار ماجراجویانه گنگستری-وسترن-فضایی امروز هستند. بعضی فوق‌العاده‌اند و برخی افتضاح. خب، همه نمی‌توانند قدر این فیلم‌ها را بدانند و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند که مشکلی هم ندارد».

فیلم‌های «نگهبانان کهکشان» در زمره نمونه‌های قابل قبول فیلم‌های ابرقهرمانی قرار می‌گیرند ولی اظهار نظر جیمز گان چندان منصفانه و حتی منطقی نیست؛ چون اسکورسیزی و کوپولا دست‌کم دو فیلم‌ساز مؤلف‌اند که همین حالا هم جایگاه ویژه خودشان را در تاریخ سینما دارند و نظرات‌شان درباره هنر هفتم خیلی متفاوت است با پیرمردهایی که تماشاگران معمولی فیلم‌ها هستند و تفاوتی بین شاهکار استنلی کوبریک و فیلم‌های تجاری «جنگ‌های ستاره‌ای» نمی‌بینند!

  • ایندی‌وایر