هنروتجربه:مستند «خانه‌ای برای تو» به کارگردانی مهدی بخشی‌مقدم و فیلم «رونا، مادر عظیم» به کارگردانی برادران محمودی به عنوان نمایندگان سینمای ایران در بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم «کمراایمج» لهستان حضور دارند.

این جشنواره  از تاریخ ۹ تا ۱۶ نوامبر (۱۸ تا ۲۵ آبان) در شهر ترونی لهستان برگزار می‌شود، مستند «خانه‌ای برای تو» به کارگردانی مهدی بخشی‌مقدم و فیلم‌برداری محمد حدادی در بخش رقابتی آثار مستند حضور دارند و فیلم «رونا، مادر عظیم» (محصول مشترک ایران و افغانستان) به کارگردانی جمشید محمودی و فیلم‌برداری کوهیار کلاری نیز در بخش «سینمای معاصر جهان» به روی پرده می‌رود.

در بخش رقابت اصلی جشنواره «کمراایمج» آثاری چون «مرد ایرلندی» به کارگردانی مارتین اسکورسیزی و فیلم‌برداری رودریگو پیترو، «جوکر» ساخته تاد فیلیپس با فیلم‌برداری لاورنس شر، «بروکلین بی‌مادر» به کارگردانی ادوارد نورتون با فیلم‌برداری دیک پاپ، «یک افسر وجاسوس» ساخته رومن پولانسکی با فیلم‌برداری پاول اِدلمن، «سایه» ساخته ژانگ ییمو با فیلم‌برداری ژیائودینگ ژائو، «فورد در مقابل فراری» از جیمز منگولد با فیلم‌برداری فدون پاپامیکائیل و آخرین سیاه‌پوست در سانفرانسیسکو ساخته جو تالبوت با فیلم‌برداری آدام نیوپورت برا برای کسب جایزه اصلی قورباغه طلایی این رویداد سینمایی رقابت می‌کنند.

امسال ادوارد نورتون، بازیگر برنده اسکار و کارگردان آمریکایی نیز که با فیلم «بروکلین بی‌مادر» در بخش اصلی جشنواره حضور دارد، جایزه دستاورد سینمایی «کریشتوف کیشلوفسکی» را از این جشنواره دریافت می‌کند.

سال گذشته درام تاریخی «قلعه» ساخته دون‌هیوک هوانگ با تصویربرداری جی‌یونگ کیم که درباره تهاجم چین در قرن هفدهم میلادی به کره جنوبی است جایزه بهترین اثر این رویداد سینمایی را دریافت کرد.

بیست و هفتمین جشنواره فیلم «کمراایمج» که مهم‌ترین رویداد سینمایی جهان با تمرکز بر هنر فیلم‌برداری است از تاریخ ۹ تا ۱۶ نوامبر (۱۸ تا ۲۵ آبان) در لهستان برگزار می‌شود.