هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: جاناتان گلیزر، کارگردان «زیر پوست» (۲۰۱۳)، پس از شش سال ناگهان از یک فیلم کوتاه پنج‌دقیقه‌ای با عنوان «سقوط» رونمایی کرد.

چند روز پیش بود که خبر رسید بالاخره چهارمین فیلم بلند گلیزر که یک درام هولوکاستی است و هنوز عنوانی ندارد، با حمایت کمپانی کوچک و مستقل A24 در دست تولید قرار گرفته و به‌زودی انتخاب بازیگرانش آغاز می‌شود تا از اوایل سال میلادی آینده، فیلم‌برداری‌اش شروع شود.

«سقوط» / The Fall در همین آخرهفته گذشته در چند سینمای بریتانیا روی پرده رفت و «بی‌بی‌سی» هم آن را به صورت آنلاین عرضه کرده است. در این میان، جاناتان گلیزر هم با کاترین شورد از «گاردین» گفت‌وگویی درباره فیلم کرده است که گروهی نقابدار را نشان می‌دهد که مردی را در جنگل به دار می‌آویزند: «فکر کردم اگر بدون خبر قبلی فیلم را عرضه کنیم، بیش‌ترین منفعت را خواهد برد. در واقع، نمی‌خواستم هیچ انتظاری به وجود بیاید».

گلیزر در بخشی از صحبت‌هایش می‌گوید یکی از مهم‌ترین منابع الهام «سقوط» عکسی بود که از اریک و دانلد ترامپ جونیور در سفری شکاری دید: «همان روزی که عکس پسران ترامپ را – که می‎خندیدند- با یک یوزپلنگ مرده دیدم…» و در خصوص مضامین فیلم می‌افزاید: «فکر می‌کنم ترس فراگیر و همه جا حاضر است؛ و مردم را به رفتارهای غیرعقلانی می‌کشاند. قرار گرفتن در قالب گروهی خرابکار و اوباش، بی‌توجهی به مسئولیت فردی را در پی می‌آورد؛ به عنوان مثال، ظهور سوسیالیسم ملی در آلمان مثل تبی بود که همه را مبتلا کرد. می‌توانیم ببینیم که دوباره این اتفاق در حال روی دادن است».

از دیگر منابع الهام گلیزر می‌توان به آثار ادبی برتولت برشت و شکستن دیوار چهارم، و نقاشی‌های فرانسیسکو گویا اشاره کرد. موسیقی متن «سقوط» را میکا لِوی ساخته است که موسیقی فراموش‌نشدنی «زیر پوست» هم کار اوست. البته او امسال موسیقی متن فیلم متفاوت و کنجکاوی‌برانگیز «میمون‌ها» را هم تصنیف کرده که نماینده رسمی کلمبیا در اسکار بهترین فیلم بلند بین‌المللی است.

  • ایندی‌وایر