هنروتجربه: انجمن بین‌المللی مستند نامزدهای شاخه بهترین مستند بلند جوایز خود در سال ۲۰۱۹ معرفی کرد.

با اعلام نامزدهای جوایز انجمن بین‌المللی مستند (IDA)، مستندهای «سرزمین‌ عسل»، «کارخانه آمریکایی» و «آپولو ۱۱» بیشترین تعداد نامزدی را در بخش‌های مختلف به خود اختصاص دادند و «ملت تک‌فرزندی»، «دریای سایه‌ها»، «بزرگترین مزرعه کوچک» و «برای ساما» نیز دیگر آثار شاخص در میان نامزدهای امسال این جوایز محسوب می‌شوند. تعدادی از مستندهای این جوایز به عنوان نماینده سینمای کشور خود در اسکار ۲۰۲۰ شرکت می‌کنند.

در شاخه بهترین مستند جوایز انجمن بین‌المللی مستند (IDA)، در مجموع ۱۰ فیلم با یکدیگر رقابت می‎کنند: «حامی» به کارگردانی «راسل لی جونز» و «فیلیپ بلاشه» (کانادا، سوئیس)،«کارخانه آمریکایی» به کارگردانی «استیون بوگنارت» و «جولیا ریچرت» (آمریکا)،«آپولو ۱۱» به کارگردانی «تاد داگلاس میلر» (آمریکا)،«برای ساما» به کارگردانی «واد الکاتب» (سوریه؛ بریتانیا)،«سرزمین عسل» به کارگرانی «تامارا کوتِوسکا»، «لوبومیر استفانوف» (مقدونیه)،«خانواده نیمه‌شب» به کارگردانی «لوک لورنتزن» (مکزیک، آمریکا)،«ملت تک‌فرزندی» به کارگردانی «نانفو وانگ» و «جیالینگ ژانگ» (آمریکا)،«دریای سایه‌ها» به کارگردانی «ریچارد لادکانی» (اتریش، آمریکا)،«بزرگترین مزرعه کوچک» به کارگردانی «جان چستر» (آمریکا)،«لبه دموکراسی» به کارگردانی «پترا کاستا» (برزیل، آمریکا)

در بخش بهترین کارگردانی جوایز انجمن بین‌المللی مستند در سال ۲۰۱۹ نیز پترا کاستا برای مستند «لبه دموکراسی»، استوین بوگنار برای «کارخانه آمریکایی»، لوبومبر استفانوف و کامارا کوتِوسکا برای «سرزمین عسل» و واد الکاتب برای ساخت مستند «برای ساما» نامزد کسب جایزه هستند.

امسال فیلم «سرزمین عسل» به کارگردانی «تامارا کوتوسکا» و «لوبومیر استفانوف» به عنوان برنده جایزه «پر لورنز» این رویداد سینمایی انتخاب شده است. «سرزمین عسل» یا «هانی لند» نماینده سینمای مقدونیه در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی (فیلم خارجی) اسکار ۲۰۲۰ است.

جایزه یک عمر دستاورد سینمایی IDA نیز به فریدا لی مک تعلق می‌گیرد که پیش‌تر با مستند «مایا لین: چشم‌اندازی واضح و محکم» موفق به کسب اسکار بهترین مستند بلند شده است.